Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2017 » Výměna zkušeností na úseku práce s dospělými
Tradice orlovského knihovnictví sahá až do roku 1870. V roce 1921 byla Veřejná obecní knihovna v Orlové na několik let největší knihovnou na Těšínsku. Během téměř 150 let své činnosti změnila několikrát místo působení. V roce 2005 se knihovna dočkala vlastní samostatné budovy. Ještě nyní se najdou čtenáři, kteří tvrdí, že knihovna přestěhováním do nové budovy ztratila své genius loci. Spousta uživatelů je ale přesvědčena, že současná knihovna je nejenom moderní komunitní a kulturní prostor, ale především informační a vzdělávací centrum města.
Ve své hlavní činnosti se zaměřuje na kvalitní poskytování knihovnických a informačních služeb, na podporu čtenářství, čtenářské gramotnosti a především na celoživotní vzdělávání jak uživatelů, tak samotných zaměstnanců knihovny. Prostředí knihovny se změnilo. Změnila se i role knihovníka. Musí zvládnout orientaci v elektronickém prostředí knihovny, vyhledávat dokumenty samotné knihovny i externí zdroje. Aby mohl plnit úlohu rádce, konzultanta a školitele je důležité, aby ovládal veškeré technické zařízení knihovny.
Garantem odborného růstu knihovníků jsou krajské a další knihovny pověřené regionální funkcí. Obsluhovaným knihovnám poskytují služby v oblasti poradenství a vzdělávání. Kapacita míst na jednotlivých seminářích je ale velmi omezena. Nezřídka se stává, že z jedné knihovny se může zúčastnit pouze jeden zájemce. Častokrát jsou semináře po vyhlášení bleskově obsazeny. Spousta zajímavostí a informací z oboru nebo s knihovnictvím související se ke knihovníkům dostává zprostředkovaně, v horším případě se je nedozví vůbec.
Od roku 2012 proto začala orlovská knihovna každoročně ve spolupráci s regionálním výukovým centrem Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě pořádat seminář knihovníků Výměna zkušeností na úseku práce s dospělými. Seminář je celodenní. Dopoledne je věnováno odborným přednáškám z oblasti knihovnictví na téma aktuální trendy, legislativa, kyberprostor, bezpečnost apod. Vybírá se vždy to nejzajímavější z knihovnických konferencí a přednášek.
Odpolední blok je většinou věnován aktivitám jednotlivých knihoven a diskusi. Zpočátku knihovny pouze prezentovaly svou činnost, představovaly budovy nebo prostory, v nichž sídlí, uváděly statistické údaje a úspěšné akce. Do spontánní diskuse se nikomu moc nechtělo. Chyběly osobní kontakty. Ostych a možná i nějaká ta rivalita mezi knihovníky bránily veřejnému projevu. S problémy se nikdo nesvěřuje rád. Změna v dalším roce byla překvapivá. Při společné diskusi se řešily problémy, které jak se ukázalo, mají všichni společné. Stačilo je pojmenovat. A řešilo se nejen v přednáškovém sále při diskusi, ale i o přestávkách při korzování knihovnou. Od problémů se konverzace v současnosti přesouvá k diskusi tvůrčí. Co, kde a jak v knihovnách dělají, aby byli uživatelé spokojeni? Nové služby? Zajímavosti? Spoustu informací o činnosti jiných knihoven lze získat z webových stránek, facebooku, telefonicky nebo elektronickou komunikací, ale přímá diskuse mezi zaměstnanci několika knihoven je neocenitelná a mnohdy velice plodná.
Kapacita sálu, ve kterém seminář probíhá, je 50 osob. Bývá plno. Po pěti letech se účastníci poznávají a zdraví s úsměvem na tváři, někdy přátelským podáním ruky. Jsou to přece všichni dospěláci! Letošní setkání proběhne ve středu 11. října 2017. Zájemci se mohou přihlásit přes kalendář SVKOS na této adrese.
GAVELČÍKOVÁ, Pavla. Výměna zkušeností na úseku práce s dospělými. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2017, 31(3) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vymena-zkusenosti-na-useku-prace-s-dospelymi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|