Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2015 » Výsledky práce stovek dobrovolníků zapojených do projektu Staré mapy opět nalézají nové uplatnění
Koncem července byla spuštěna nová verze světového portálu OldMapsOnline.org, který slouží k prostorovému vyhledávání v digitalizovaných mapách a plánech. Zároveň byla představena mobilní aplikace, která umožní na přístrojích vybavených GPS zobrazit aktuální polohu na podkladě staré mapy. Ve vyhledávači OldMapsOnline jsou soustředěny mimo jiných také mapy zpracované prostřednictvím serveru Staré mapy. I menší sbírky českých paměťových institucí se jeho prostřednictvím dostávají k uživatelům z celého světa.
Projekt OldMapsOnline, u jehož počátků stála i Moravská zemská knihovna v Brně, dnes soustřeďuje na jednom místě více než 400 tisíc digitalizovaných map z předních světových sbírek. Zapojeny jsou například Britská knihovna, Národní knihovna Skotska, sbírka Davida Rumseyho, Harvardská knihovna, Nizozemský národní archiv, Mapová sbírka Univerzity Karlovy, mapová sbírka Geografického ústavu Masarykovy univerzity nebo Moravská zemská knihovna v Brně. Pro práci s vyhledávačem OldMapsOnline nemusíte znát ani jméno autora, ani název mapy. Stačí označit oblast a případně vymezit na časové ose období, ve kterém byla mapa vydána. Vyhledávač poté nabídne seznam map, které nejlépe odpovídají zadanému dotazu. Služba je nově dostupná i prostřednictvím mobilní aplikace, která je volně ke stažení na adrese http://www.oldmapsonline.org/mobile/.
Umožní nejen vyhledávání, ale díky provedené georeferenci také určení polohy uživatele na prohlížené mapě. Je možné si tak svoji současnou polohu promítnout do plánu města z konce 19. století a procházet se důvěrně známými ulicemi, jejichž názvy se však od dnešních výrazně liší. Stejně tak může přinést nové poznání výlet do blízkého okolí, který díky pohledu do starých mapových pokladů odhalí zbytky dávno zmizelých krajinných prvků. Nová aplikace má potenciál oslovit kromě milovníků starých map i nové okruhy zájemců. Původní skeptické hlasy, které považovaly hromadné georeferencování map za zbytečné vynakládání velkého množství práce s dopadem na velmi omezený okruh zájemců, se dnes jeví jako mylné. Rychle se rozvíjející prostředí mobilních aplikací velmi rychle vstřebává tato podrobnější metadata a přetváří je do nástrojů, které naopak k mapovým sbírkám paměťových institucí přitahují celé nové skupiny zájemců o jejich využití.
Na serveru Staré mapy (www.staremapy.cz) spojily své síly české paměťové instituce usilující o zvýšení úrovně zpřístupnění digitalizovaných mapových sbírek se stovkami dobrovolníků, jejichž úkolem bylo umístit tyto mapy správně na mapu světa. Staré mapy jsou vytvářeny a koordinovány Moravskou zemskou knihovnou v Brně ve spolupráci s partnery v rámci projektu TEMAP.
TEMAP (Technologie pro zpřístupnění mapových sbírek ČR, www.temap.cz) je projekt Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI - identifikační kód DF11P01OVV003. Probíhá od března roku 2011 do konce roku 2015, spolupracují na něm Moravská zemská knihovna v Brně, Univerzita Karlova a Masarykova univerzita a jeho uskutečnění je možné díky podpoře Ministerstva kultury ČR.
DUFKA, Jiří. Výsledky práce stovek dobrovolníků zapojených do projektu Staré mapy opět nalézají nové uplatnění. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(3) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vysledky-prace-stovek-dobrovolniku-zapojenych-do-projektu-stare-mapy-opet-nalezaji-nove-uplat
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|