Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2024 » Výstava Viléma Reichmanna „Každá věc je počátkem básně“
Jedním z důležitých způsobů komunikace s veřejností jsou výstavy. Jejich prostřednictvím může knihovna naplňovat svou kulturní a vzdělávací funkci a představovat vizuálně zajímavou formou aktuální témata i svěřené kulturní dědictví. V přízemí budovy MZK mají návštěvníci možnost navštívit hned dva výstavní prostory, ve kterých prezentujeme převážně autorské projekty Moravské zemské knihovny. V nedávno rekonstruované Galerii uvádíme tematické výstavy zaměřené na tvorbu výrazných českých a moravských výtvarných umělců, ale také výstavy prezentující fondy MZK a vědeckou činnost jejích vědeckých pracovníků.
Ve foyer pak čtenáři mohou navštívit prostor multimediálního výstavního cyklu Oči Brna, který je věnovaný osobnostem spojeným svým životem a prací s jihomoravskou metropolí. Výstavy tohoto cyklu jsou obměňovány každé dva měsíce a pokaždé s sebou přinášejí také atraktivní doprovodný program. Na ochozech v patrech knihovny pak mají své místo převážně panelové výstavy věnované tématům z oblastí společenských, technických i přírodních věd. Těší nás stále narůstající zájem návštěvníků a ujišťuje nás, že výstavy do knihovny dnes už neodmyslitelně patří.
Galerie MZK, 11. 3. – 11. 5. 2024
Hned u vchodu do budovy Moravské zemské knihovny se návštěvníkům otevírá fantazijní svět fotografa, karikaturisty a imaginativního výtvarníka Viléma Reichmanna. Retrospektivní výstava v Galerii MZK představuje umělce, který celý svůj život prožil v Brně, avšak svým dílem dalece překročil hranice naší země.
Vilém Reichmann byl zakládajícím členem Sdružení Q a postsurrealistické skupiny Ra, která výrazně ovlivnila jeho tvorbu. V 50. letech se živil převážně jako karikaturista, od konce 60. let se věnoval již výhradně fotografii. Patří k nejvýraznějším nefigurativním, surrealistickým fotografům mezinárodního významu. Proslavil se černobílými imaginativními fotografiemi, založenými na poetice náhodných setkání, tvarových analogií či zvětšených detailů. Své fotografické dílo utvářel v cyklech, které celý život doplňoval. Mezi nejvýznamnější patří Raněné město, Metamorfózy, Dvojice, Agáve, Kouzla a Grafogramy. V posledním jmenovaném se z Reichmanna stává experimentátor propojující umění fotografie s kresbou.
Drobné motivy vytvářené různorodými kresebnými výtvarnými technikami na celofán a film dále manuálně drásal, muchlal, vytvářel negativní koláže. Takto vzniklý negativ zvětšoval na fotopapír. Tato metoda mu později vynesla celosvětový obdiv. Koncem 80. let se vrátil ke kresbě. Pohybuje se na hraně figurativnosti a v mnoha případech, podobně jako jeho makrofotografie a grafogramy, mají jeho obrazy kaligrafický charakter. Světového uznání se dílu Viléma Reichmanna dostalo retrospektivními výstavami uspořádanými ke konci 80. let v USA, Německu, Rakousku a Francii. Ve světě je stále více uznávaný než v České republice. Výstava v Galerii Moravské zemské knihovny prezentuje jak stěžejní část Reichmannovy tvorby, tedy fotografie, tak jeho obrazy a karikatury. Navštívit ji můžete až do 11. května 2024.
BÖHMOVÁ, Věra. Výstava Viléma Reichmanna „Každá věc je počátkem básně“. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(1) [cit. 2024-10-11]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vystava-vilema-reichmanna-kazda-vec-je-pocatkem-basne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|