Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2011 » Výtvarné umění v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově
Vyškovská knihovna se již několik let snaží obohacovat svůj kulturní program o aktivity, které by přitáhly návštěvníky nejen z řad čtenářů. Proto do svého pole působnosti zařadila i pravidelné výstavy, které dávají lidem možnost seznámit se s různými tvářemi výtvarného umění.
Prvním počinem knihovny byla Galerie v rohu, jež zahájila činnost v lednu roku 2006 a kterou kurátorsky zaštiťoval fotograf Jiří Foltýn. V rohovém prostoru literární kavárny probíhaly po čtyři roky komorní výstavy fotografie, grafiky a kresby. Zpočátku se v tomto „ostrůvku současného umění“ prezentovali autoři spjatí s regionem, posléze se akční rádius rozšířil. Objevili se zde zavedení tvůrci i studenti uměleckých škol z Brna a Zlína. Za dobu své existence představila Galerie v rohu celkem 37 autorů. Od počátku roku 2010 funguje na témže místě Malá galerie, jež je pod patronací knihovny. Snaží se důstojně navázat na svou úspěšnou předchůdkyni a vytvořit pro návštěvníky haly služeb příjemné a inspirativní prostředí.
Výstavy oživují také volný výběr, konkrétně půjčovnu beletrie pro dospělé čtenáře. Své místo zde našly především fotografické cykly týkající se cestopisných, společenských nebo literárních témat. Fotografie si můžete prohlížet přímo mezi knižními regály a pokud vás jejich námět zaujme, není nic snazšího než si o něm vypůjčit i vhodnou literaturu.
Knihovna Karla Dvořáčka ale realizuje i velkorysejší projekty. Dlouhodobé výstavy využívají architektonicky zajímavých prostor zastřešeného atria, kde jsou obrazy rozmístěny ve všech patrech podél centrálního schodiště. Vzniká tak vizuálně působivá instalace, umocněná měnící se intenzitou denního světla, jež dopadá přes prosklenou střechu. Na přelomu roku 2008-2009 se zde uskutečnil premiérový projekt - výstava ruského malíře Vitali Komarova, nazvaná jednoduše Inspired By Vincent van Gogh. Čtenáři i náhodní návštěvníci se mohli kochat obrazy, které malířským rukopisem a živým koloritem zajímavě navazovaly na tvorbu postimpresionistického velikána. Po této úspěšné výstavě následovaly lyricky zasněné malby Zdeňka Hudečka, neotřelé obrazy vyškovského autora Ladislava Pořízky a žánrově pestrá volná tvorba nejmladší umělecké generace, reprezentované brněnskými studenty restaurátorství Kristýnou Banátovou, Barborou Kachlíkovou a Jakubem Leškem. V současné době zaplnily prostor atria velkoformátové obrazy brněnského malíře a arteterapeuta Vladimíra Kiseljova. V nich se nevšedním způsobem propojují dojmy z poslechu klasické hudby s archetypální symbolikou.
Opominout bychom neměli ani výstavy ve společenském sále, kde má své místo i plastika a užité umění. Za všechny jmenujme letošní společný projekt Simony Koutníčkové a Gena Talleyho, kde vedou vzájemný dialog keramika a dřevořezby.
V průběhu posledních let našlo výtvarné umění v životě knihovny své pevné místo. Získalo si okruh příznivců a leckdy otvírá prostor pro generační diskusi. Prioritou do budoucna zůstává hledání zajímavých autorů a udržení kvalitní úrovně prezentovaných děl. Snažíme se tak využít všechny prostředky, jak vytvořit z knihovny kulturní centrum, které dokáže různorodými formami čtenáře oslovit a povznést.
CIDLINSKÁ, Sylva. Výtvarné umění v Knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(1) [cit. 2024-10-12]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vytvarne-umeni-v-knihovne-karla-dvoracka-ve-vyskove
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|