Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2024 » Význam a podoby audioknih v knihovních fondech
Audioknihy v široké škále fyzických i digitálních formátů tvoří mimořádně důležitou součást knihovních fondů. Překlenují průrvu mezi tradičním literárním vyprávěním a moderními technologiemi, poskytují alternativu pro konzumaci literatury, uspokojují různorodé publikum, včetně osob se zrakovým postižením, dětí, seniorů, zaneprázdněných profesionálů i těch, kdo dávají přednost sluchovému vjemu před čtením. Přítomnost audioknih v knihovních sbírkách zajišťuje, že literatura je přístupná všem bez ohledu na jejich fyzická omezení, schopnosti nebo životní styl.
Audioknihy nabízejí jedinečnou možnost zkoumání nuancí lidské řeči a vyprávění příběhů. Umělecky ztvárněné mluvené slovo vdechuje textu emoce, jež přesahují jeho psanou podobu. Audioknihy nezabíjejí fantazii, naopak ji dokáží rozvíjet a nadto posilovat osvojování jazyka a porozumění u dětí i dospělých. Audioknihy baví, vzdělávají a kultivují jazykové dovednosti posluchače. Předčítání pohádek před spaním máme mnozí z dětství v paměti zapsáno jako prožitek extrémně pozitivní, spojený s pocitem bezpečí a jistoty.
Knihovny dlouho neměly jinou možnost než audioknihy nabízet na fyzických nosičích, jejichž křehkost a riziko poškození nahrávky nemizely ani s technologickým vývojem. Gramodesky a magnetofonové kazety dnes půjčuje málokterá knihovna, ale i CD coby nejnovější formát fyzického zvukového dokumentu je již vlastně mrtvým médiem. Uživatelé už nemívají doma přehrávací zařízení a preferují digitální nahrávky. V roce 2023 do českých knihoven vkročily audioVýpůjčky online, velkou zásluhou Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích, jež prošlapala složitou cestu testování. Dodavatelem je, jako u eVýpůjček, firma Palmknihy. Byť uživatel audioVýpůjčky konzumuje ve stejné aplikaci jako e-knihy, pro knihovnu je nezbytná integrace audioVýpůjček do knihovního systému, nastavení pro eVýpůjčky nestačí. V dubnu 2024 již audioVýpůjčky fungují v systémech ARL, Tritius, Verbis a DAWINCI a jsou nabízeny asi 60 knihovnami (mapa zde). Další desítky knihoven se přidají do konce roku díky finanční podpoře z programu VISK3.
Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně se ujala integrace pro systém Verbis a audioVýpůjčky spustila v únoru 2024. Design služby byl proveden tak, aby si ji knihovny mohly flexibilně parametrizovat. Jednotlivě lze v katalogu povolovat různé cenové hladiny audioVýpůjček (49, 69 a 99 Kč). Stejně tak lze variabilně nastavovat měsíční limity samostatně pro eVýpůjčky, audioVýpůjčky i souhrnný limit pro jejich kombinaci. Do systému byl zapracován též denní limit a připraveno je i jejich eventuální zpoplatnění. Touto cestou ve Zlíně jít nechceme, ale jiné knihovny k zavedení spoluúčasti za elektronické výpůjčky již z rozpočtových důvodů přistoupily.
Velký zájem čtenářů o e-audioknihy byl očekávatelný, ve Zlíně se nám díky propagační kampani podařilo souběžně naboostovat i již zavedené eVýpůjčky. Ke konci dubna 2024 máme již více uživatelů než za celý rok 2023 a spotřeba elektronických výpůjček je 2,5x vyšší. Celkem 425 čtenářů letos využilo jen elektronické výpůjčky (z nich 64 jen audioVýpůjčky), bez této online služby by se možná našimi čtenáři nestali. Díky vzdálené registraci někteří z nich zlínskou knihovnu ani fyzicky nikdy nenavštívili. Logickým důsledkem je výrazné zvýšení nákladů a nutnost rozpočet alokovaný na elektronické výpůjčky posílit, aby nebyl vyčerpán už v průběhu roku. Pečlivě vyhodnocujeme statistická data a využíváme regulační limity pro řízení spotřeby tak, aby byli spokojeni i náruživí posluchači, ale zároveň se zabránilo plýtvání. K tomu patří i edukace čtenářů o principech fungování této služby a faktu, že knihovna za jejich elektronické výpůjčky platí, což si mnozí vůbec neuvědomovali.
Aktuální nabídku audioVýpůjček tvoří cca 500 titulů, z nichž mnohé jako fyzické CD nikdy ani nevyšly. Fond audioVýpůjček je tak zatím relativně malý, nicméně intenzivně využívaný. Ve prospěch audioVýpůjček hraje i legislativa – není nutno dodržet 9měsíční lhůtu jako před půjčováním nových CD. Novinky e-audioknih si mohou čtenáři vypůjčit ihned po vydání. Jádro knihovního fondu audioknih je však stále tvořeno především fyzickými CD, jejichž obliba trvá. V nabídce máme tisíce disků pro dospělé i děti. Výběr žánrů, titulů i interpretů je u nich zatím výrazně větší než u audioVýpůjček, lze však očekávat úbytek novinek CD ve prospěch online formátu. Nedostupnost titulů právě vypůjčených či jen absenčně dostupných překlenujeme pomocí digitální knihovny Kramerius, která v budově knihovny dovoluje přehrát cca 2 tisíce titulů CD z jejich digitálních kopií.
Velmi významnou částí našeho fondu audioknih je zvuková knihovna pro nevidomé, využívaná asi 60 uživateli. Technologický vývoj posunul jejich preference od magnetofonových kazet přes CD až po stahování záznamů na flash disk. I zde tedy vítězí digitální formát nad fyzickým nosičem. Největším akvizičním zdrojem nahrávek je nám především Knihovna a tiskárna pro nevidomé K. E. Macana, podporu čerpáme z programu MK ČR Knihovna 21. století. Zvukovou knihovnu nyní tvoří cca 2 tisíce nahrávek. Srovnávat počty výpůjček různých formátů audioknih je možné, ale hlavním cílem knihovny není kvantita, nýbrž variabilita a přístupnost. Role, kterou audioknihy sehrávají ve vzdělávání, kultuře a zapojení komunity plně ospravedlňuje začlenění všech jejich formátů do moderních knihovnických služeb.
PAVLICOVÁ, Libuše. Význam a podoby audioknih v knihovních fondech. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2024, 38(2) [cit. 2025-01-28]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vyznam-podoby-audioknih-v-knihovnich-fondech
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|