Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2013 » Vzpomínka na Vladislava Dokoupila
V letošním roce si 1. května připomeneme 95. výročí od narození dr. Vladislava Dokoupila předního odborníka na inkunábule a staré tisky v tehdejším Československu.
Ještě v dětství přesídlil s rodiči z rodného Prostějova na Slovensko, kde otec dostal zaměstnání ve státních službách a působil v župním úřadu v Košicích. Po zrušení této instituce se Dokoupilovi přestěhovali do Bratislavy. Zde jejich syn Vladislav navštěvoval reálné gymnázium, na kterém v roce 1936 maturoval. Po zkoušce dospělosti byl přijat na Právnickou fakultu Komenského univerzity. V roce 1939 se přestěhoval do Brna a přestoupil na stejnou fakultu dnešní Masarykovy univerzity. České vysoké školy se ale zrovna uzavřely, a tak si musel najít manuální zaměstnání. Po skončení druhé světové války, přesně 19. května 1945, byl přijat do Univerzitní (dnes Moravské zemské) knihovny v Brně. Souběžně s tímto zaměstnáním dokončoval právnická studia a v březnu roku 1946 byl promován na doktora práv. Následně navštěvoval kurzy Zdeňka Václava Tobolky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde dne 7. února 1948 vykonal odbornou knihovnickou zkoušku; na základě toho se pak mohl plně věnovat knihovnické profesi. V Univerzitní knihovně v Brně začal vytvářet samostatné oddělení rukopisů a starých tisků tím, že je vyčlenil z běžného fondu knihovny. V roce 1949 přerušil budování tohoto oddělení, protože na jeden rok přesídlil do Studijní knihovny v Olomouci. Od vzniku výše zmíněného brněnského specializovaného pracoviště byl jeho vedoucím.
Pro tehdejší brněnskou Zemskou a univerzitní knihovnu měla práce dr. Dokoupila mimořádný význam. Získal do jejího historického fondu značný počet knihoven zachovaných ještě v původních interiérech. V roce 1950 došlo k sistaci klášterů, a tak se dostaly do fondů Univerzitní knihovny v Brně další sbírky knih z jednotlivých klášterů tehdejšího Brněnského a Jihlavského kraje. K sistaci došlo na základě rozhodnutí kulturní komise Státního úřadu církevního z 20. června 1950. Díky tomuto rozhodnutí získala Univerzitní knihovna zhruba 250 tisků z 18 klášterních knihoven. Třídění a dovoz dalších tisků byl dokončen v roce 1953. Následné pracovní činnosti s historickými fondy v Univerzitní knihovně v Brně spočívaly na Vladislavu Dokoupilovi. Prosadil, aby se tyto knihovní fondy uchovaly v dosavadních celcích; některé fondy zůstaly v původních interiérech a některé byly přemístěny do depozitáře v zámku v Oslavanech.
Dalším počinem Vladislava Dokoupila bylo seznamování veřejnosti s fondy cenných knihoven prostřednictvím soupisů rukopisů, inkunábulí a tisků 16. století, a tak měla brněnská knihovna díky dr. Dokoupilovi také prvenství ve zpracování a sestavování katalogů. Ty zpřístupňovaly nejcennější fondy rukopisů, prvotisků a starých tisků – zejména ze 16. století.
Zasloužil se i o vydání těchto katalogů v knižní podobě. Rovněž stál u zrodu edice s názvem Soupisy rukopisných fondů Univerzitní knihovny v Brně, ve které vyšlo v letech 1952-1957 šest rozsáhlých svazků. Soupisy prvotisků byly vydávány postupně v letech 1953-1961 v 10 svazcích. Zvlášť pak vydal v roce 1970 ve Státním pedagogickém nakladatelství Soupis prvotisků z fondů Univerzitní knihovny v Brně. Své bohaté poznatky o knižních sbírkách publikoval i v pracích většího záběru, kde opět projevil hlubokou znalost celé složité problematiky. Vladislav Dokoupil tvořil své práce s maximální pečlivostí a snažil se propojit danou oblast bádání s veškerými možnými souvislostmi. Kromě vytvoření bibliografických soupisů zmapoval historii knihtisku v Brně a na Moravě a rovněž psal o dějinách moravských klášterních knihoven. Takto můžeme charakterizovat například práce s názvy Dějiny klášterních knihoven ve správě Univerzitní knihovny v Brně nebo Počátky brněnského knihtisku. První z těchto publikací vyšla v roce 1972 a druhá o dva roky později. Zmínit je nutno i další významné práce, které vyšly například v edici Bibliografie a prameny k vývoji Moravy. V publikaci Počátky brněnského knihtisku – prvotisky rozebírá toto období v knižní kultuře a předkládá odborné veřejnosti své objevy tisků z období do roku 1500. Na tuto práci navazuje dílo s názvem Soupis brněnských tisků – staré tisky do roku 1800. Pro tento díl excerpoval všechen archivní materiál a vytvořil precizní rejstříky. Rovněž tady propojil historické souvislosti s danou tematikou.
Do penze odešel 10. srpna 1981, ale v badatelských aktivitách neustával. Zasloužil se o organizaci akcí spojených s pětistým výročím knihtisku v Brně, které proběhly v roce 1986. K tomuto výročí vydal publikaci s názvem 500 let knihtisku v Brně 1486 – 1986. V rámci těchto akcí přednesl referát s názvem První tiskaři a některá příbuzná povolání v Brně v 15. století. O rok později vyšel tento příspěvek ve sborníku Knihtisk v Brně a na Moravě. Své odborné práci se však věnoval až do roku 1989, kdy jeho činnost zastavila cévní mozková příhoda. Dr. Vladislav Dokoupil zemřel 25. března 1992 a byl pochován 1. dubna 1992 na Ústředním hřbitově v Brně.
Badatelské výsledky dr. Dokoupila obohatily poznatky z kulturní historie Brna a celé jihomoravské oblasti. Jeho práce byla vysoce oceněna zejména historiky mj. proto, jakým způsobem prozkoumal, uspořádal a zpřístupnil náročně zpracovatelné kulturní dědictví klášterních a šlechtických knihoven.
PEŠTA, Pavel. Vzpomínka na Vladislava Dokoupila. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(1) [cit. 2024-10-07]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/vzpominka-na-vladislava-dokoupila
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|