Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2010 » Zaostřeno na globální rozvojové vzdělávání
Co máme společného s válečným konfliktem v Kongu? Jaký je náš vztah ke kácení deštných pralesů?
A proč na světě pracuje více než 218 milionů dětí?
Na tyto a mnohé další otázky se snaží hledat odpovědi globální rozvojové vzdělávání (GRV) – vzdělávací koncept, který si postupně nachází své místo v systému českého školství. GRV přispívá k pochopení souvislostí mezi vlastním životem a životem lidí na celém světě a směřuje k přijetí spoluzodpovědnosti za vytváření světa, ve kterém žijeme. Díky globalizaci jsme velmi úzce propojeni s mnoha vzdálenými místy, setkáváme se s různorodostí a odlišností na každém kroku. Je tedy nasnadě, že důležitou roli v přípravě na život v současném světě musí hrát právě vzdělání. Ve Společnosti pro Fair Trade se už pět let intenzivně věnujeme globálnímu rozvojovému vzdělávání, jehož témata a metodiku prosazujeme do systému českého školství.
Z důvodu komplexnosti globálních témat je v rámci GRV kladen velký důraz na používané metody. Jsme přesvědčeni, že pro orientaci v globálních tématech nestačí tradiční pojetí výuky založené na předávání informací a faktů. GRV vidíme jako rozměr výuky – celoživotní proces, který pomáhá rozvíjet naši znalost o tom, jak je vytvářeno naše vědění, promýšlet různorodé perspektivy a lokální i globální souvislosti. Mezi významné principy patří podpora kritického myšlení, dialog a kladení si otázek, přičemž střet názorů je vnímán jako příležitost k učení.
V posledních letech jsme vytvořili řadu výukových programů, které mohou být realizovány ve školách, knihovnách i na jiných veřejných místech. Programy se zabývají především otázkami odpovědné spotřeby a dopady našeho chování a způsobu života na životy lidí jinde na světě. Primárně jsou určeny žákům a studentům, mohou je však absolvovat i dospělí. Nově jsme připravili také multikulturní výukové programy, které začínáme realizovat od října 2010. Všechny programy jsou vedeny vyškolenými lektory a od roku 2007 jimi prošlo téměř 5 000 žáků a studentů.
Obr. 1: Vzdělávací program Silný kafe
Vedle toho realizujeme akreditované semináře pro pedagogy, jež propojují globální témata s inovativními metodami a přinášejí praktickou inspiraci, jak je lze zapojovat do výuky.
Ve Společnosti pro Fair Trade provozujeme rovněž specializovanou knihovnu, kde lze nalézt publikace k tématům fair trade, globálního rozvojového vzdělávání, rozvojové spolupráce, odpovědné spotřeby či mezinárodního obchodu a alternativního pohledu na světovou ekonomiku. Knihovna v současné době obsahuje téměř 1 000 českých a cizojazyčných knih, studií, souborů aktivit, stolních her, DVD a dalších materiálů, které neustále doplňujeme. Rádi zde uvítáme učitele, studenty ale i knihovníky a zájemce z řad široké veřejnosti, samozřejmostí jsou konzultace či doporučení k daným tématům. Do budoucna plánujeme pořádání akcí pro veřejnost – besedy, promítání či autorská čtení přímo v prostorách knihovny.
Obr. 2: Knihovna Společnosti pro Fair Trade
Knihovnu najdete na adrese Kounicova 42, Brno. Otevřeno máme vždy v úterý a ve čtvrtek od 14 do17 hodin, nebo na základě individuální domluvy (kristyna.hrubanova@fairtrade.cz). Katalog je přístupný na www.fairtrade.cz/knihovna.
Aktuální informace o výukových programech, seminářích a dalších aktivitách Společnosti pro Fair Trade najdete na www.fairtrade.cz.
HRUBANOVÁ, Kristýna. Zaostřeno na globální rozvojové vzdělávání. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2010, 24(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zaostreno-na-globalni-rozvojove-vzdelavani
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|