Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Zapojování knihovny do portálu Knihovny.cz
Blíží se datum spuštění Centrálního portálu knihoven a spolu s ním i zpřístupnění fondů a služeb zakládajících knihoven a přispívajících institucí. Tento článek pojednává o tom, co celý proces zapojování knihovny do portálu vlastně znamená a ukazuje, co vše je za zapojením knihovny skryto.
Pokud se knihovna rozhodne do portálu Knihovny.cz zapojit, musí nejprve vyplnit krátký dotazník se základními informacemi o sobě. Na základě poskytnutých informací schválí žádost knihovny Řídící výbor portálu a vyzve ji k podpisu smlouvy o přistoupení. Proto, aby se knihovna mohla zapojit, je potřeba, aby splňovala jisté technické předpoklady. Nezbytné je, aby uměla zpřístupnit svůj fond a služby s ním spojené a umožnila portálu ověřování identit svých registrovaných čtenářů.
Pro správnou funkci portálu je nezbytné, aby měl vlastní a vždy aktuální kopii informací o fondu zapojované knihovny. Nejde tedy jen o bibliografické záznamy, ale i o informace o jednotlivých exemplářích. Portál nejprve provede počáteční sklizeň, která v závislosti na velikosti knihovny a typu knihovního systému trvá 2 hodiny až 7 dní. Následně pak pravidelně každou noc dochází k pravidelné aktualizaci těch dat, která byla v daném časovém intervalu změněna nebo smazána. To znamená, že nové záznamy by se do portálu měly dostávat maximálně s jednodenním zpožděním.
Aby bylo možné v dané knihovně prostřednictvím portálu Knihovny.cz provádět objednávky, rezervace či prolongace nebo zobrazovat aktuální dostupnost dokumentů, je nutná strojová komunikace mezi portálem a vaším knihovním systémem.
Umožnění přihlašování je možné provádět dvěma způsoby. Tím prvním je, že se knihovna sama zaregistruje do eduId.cz, což je služba provozovaná sdružením CESNET. To může být pro menší knihovny procesně a technicky náročné, proto může toto zapojení zprostředkovat po technické i organizační stránce MZK. Toto probíhá tak, že připojovaná knihovna pověří zapojením pracovníky MZK a ti následně přeberou veškerou další agendu spojenou s vytvořením a provozováním přihlašovací brány.
Aby bylo v procesu zapojování knihovny možné otestovat základní funkcionalitu zapojované knihovny, je potřeba, aby knihovna vytvořila dva testovací uživatele (čtenáře). Protože jsou v knihovnách velmi rozdílné zvyklosti ohledně množství a způsobu zápisu čtenářských informací, je nezbytné, aby tyto testovací uživatele knihovna vytvořila podle u ní zaběhlého způsobu s maximálním množstvím údajů, které o čtenářích vede. Jeden z uživatelů by měl být bezproblémový, měl by na svém kontě mít alespoň jednu výpůjčku, objednávku a rezervaci. Druhý by měl být problémový s včas nevrácenou výpůjčkou, nezaplacenými dluhy a/nebo propadlou registrací. Část testování pak spočívá v tom, že porovnáváme, jaké informace a jaká práva jim dává knihovní systém zapojované knihovny a jestli se tito uživatelé dostanou ke stejným informacím a službám i prostřednictvím portálu.
Pokud zapojovaná knihovna umožňuje uživateli platit pokuty a poplatky on-line, může tuto službu zprostředkovávat i portál Knihovny.cz. V takovém případě je ale nezbytné, aby byly platby v dané knihovně používány již v plně rutinním provozu. Protože platby nemohou být přímo realizovány portálem Knihovny.cz, realizace plateb probíhá pomocí přesměrování na server příslušné knihovny, který další přesměrování na platební bránu provede.
Pokud knihovna uživatelům umožňuje vzdálenou on-line registraci nebo předregistraci, portál tuto službu uživatelům může zprostředkovat. Stejně tak může portál zprostředkovat uživatelům online prodloužení registrace, pokud ji knihovna nabízí.
Mimo výše uvedených informací potřebuje portál logo každé zapojované knihovny (podle něj se budou uživatelé orientovat při přihlašování do portálu, při objednávání dokumentů apod.). Knihovna, může dodat i informace, které jsou pro ni specifické a které by její uživatelé měli znát. Takové informace se na portálu zobrazí formou nápovědy. Součástí portálu jsou také informace o knihovnách, proto musí knihovna průběžně aktualizovat svůj záznam v adresáři knihoven Národní knihovny ČR. Zejména se musí soustředit na správnost a úplnost informací o knihovně, např. otevírací dobu, kontaktní údaje, odkazy na webové stránky knihovny a vašeho katalogu.
Projde-li knihovna celým procesem zapojování, je potřeba vše řádně otestovat. Přestože testování provádí i pracovníci CPK, je hlavní zodpovědnost na zapojující se knihovně. Musí se zkontrolovat především to, zda veškeré funkce portálu fungují tak, jak by měly, což ve většině případů znamená konzistentně s chováním knihovního systému dané knihovny. Prakticky to znamená otevřít si vedle sebe okno knihovního systému a okno Knihovny.cz, přihlásit se do obou jako stejný uživatel a provádět obdobné akce (vyhledávání, objednání apod.).
Při testování je potřeba se držet seznamu implementovaných funkcí, který pracovníci MZK poskytnou. V některých případech je při testování a ladění nastavení systému nutné, aby knihovna pracovníkům MZK popsala chování některých specifických funkčností. Pracovníci MZK, kteří zapojují knihovnu do portálu, neznají podrobně chování systému zapojované knihovny a vycházejí při zapojování především z informací předávaných strojově. Proto je při testování nezbytné zaměřit se na to, zda objednávky, rezervace, prodlužování a další funkce se chovají správně i pro různé typy dokumentů, statusy, typy čtenářů a pobočky, pokud mají v daném knihovním systému specifické chování.
Zapojování knihovny a celé testování probíhá na vývojové verzi portálu. Do produkční verze portálu, která běží na adrese www.knihovny.cz se dostanou pouze ty knihovny, u nichž se jak knihovna, tak správce portálu shodnou na tom, že daná knihovna je zapojena správně. Vzhledem k tomu, že různé knihovny používají pro stejné informace a procesy zcela odlišnou terminologii, je potřeba při testování klást zvláštní důraz na tento aspekt.
Více podrobnějších aktualizovaných informací lze najít na stránkách portálu, který je otevřen všem knihovnám. V případě zájmu knihovny o další spolupráci se mohou její pracovníci aktivně zapojit do tvorby obsahu pro čtenáře a to především seznamy zajímavé literatury do inspirační části portálu.
Doufáme, že pro vás portál bude přínosem a budete jej rádi používat.
ŽABIČKOVÁ, Petra. Zapojování knihovny do portálu Knihovny.cz. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zapojovani-knihovny-do-portalu-knihovnycz
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|