Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2015 » Ždánice – komunitní město
Cizí slovo „communitas“, česky komunita, má své kořeny v latině a významově vystihuje lidské společenství, družnost, či vlídnost. Český jazyk tento výraz používá i v dalších významech. Označuje jím skupinu lidí spojených sounáležitostí s určitou lokalitou, jejími tradicemi, společenskými aktivitami a se společně sdílenými hodnotami a kvalitními mezilidskými vztahy. V dnešní době se stále častěji setkáváme se slovním spojením „komunitní město“ – je to město, ve kterém probíhá dialog a spolupráce mezi vedením města, obyvateli, školami a školskými zařízeními, občanskými sdruženími a spolky v místě i regionu. V podstatě nejde o žádnou novinku, jde pouze o nový pojem, jehož podstatu se snažíme v našem městě naplňovat již dlouhá léta.
Město Ždánice má necelých 2600 obyvatel a leží ve východní části Jihomoravského kraje, přibližně 10 km od Kyjova a zhruba 35 minut jízdy autem od Brna. Ždánice jsou městem s pověřeným obecním úřadem pro obce Archlebov, Žarošice, Uhřice, Dambořice, Násedlovice, Dražůvky a Lovčice a členem mikroregionu Ždánicko a Sdružení obcí Ždánický les a Politaví. Kromě spolupráce v rámci mikroregionů probíhají také společné akce s partnerskými obcemi – Herrnbaumgarten v Rakousku a obcí Sekule na Slovensku.
Ve Ždánicích je kontinuita společenského života udržována zejména činností kulturního domu, folklorních spolků, městské knihovny s infocentrem, muzeem, školami, domem dětí a mládeže, občanskými sdruženími a nově vzniklým klubem aktivních seniorů. Pravidelně konanými akcemi ve Ždánicích s dlouholetou tradicí jsou plesy, fašank, folklorní večery národopisných souborů, soutěž „Zpěváček Slovácka“, folklorní „Písničky v trávě“ se soutěží verbířů hanáckého Slovácka, „Májová veselice obyvatel Ždánicka“, „Zarážení hory“, „Slavnosti Motýlího ráje“, koncerty žáků zdejší základní umělecké školy, školní akademie žáků Masarykovy základní školy. K akcím, do nichž se zapojuje celá obec, patří pravidelné májové výstavy vín, košty štrůdlů, ochutnávky ovocných destilátů, gulášů, oblíbené jsou kulturně společenské akce občanských sdružení. Hojně navštěvované je každoročně setkání milovníků historických kol „Ždánický histopedál“. Letos se uskuteční již po dvanácté. Také tradiční ždánické císařské hody mají v letošním roce 50. výročí od svého obnovení. Jsou třídenní říjnovou oslavou úrody, při které se staví máj a hodový průvod přichází pro stárky. V zimě se ve Ždánicích koná „Kateřinská zástěrková zábava“, v adventním období jsou hojně navštěvovány vánoční koncerty, před Štědrým dnem se pořádá zpívání u Vánočního stromu a po něm na první svátek vánoční Štěpánský koncert v místním kostele.
Ve Ždánicích působí šest zájmových spolků, pět folklorních souborů, dvě cimbálové muziky a mažoretky. Sportovat mohou občané v rámci Tělovýchovné jednoty Kovo Ždánice a Tělocvičné jednoty Sokol. Město Ždánice a všechny spolky se snaží zapojovat do svých aktivit co nejvíce občanů. O začlenění dětí a mládeže do společenského života se starají zvláště školní zařízení v obci – mateřská škola, Masarykova základní škola, základní umělecká škola a dům dětí a mládeže. Všechny kulturní akce, které se v obci konají, jsou doprovázeny vystoupením našich děti, což nejvíce oceňují senioři na pravidelných setkáních pro ně pořádaných.
Město maximální měrou podporuje aktivní život svých občanů, představitelé obce se pravidelně účastní všech společenských akcí a podílí se na jejich přípravě i realizaci. Všechny aktivní spolky i občanská sdružení jsou městem finančně podporovány formou příspěvků na svoji činnost. Město prostřednictvím svých vyškolených referentů napomáhá těmto zájmovým organizacím také při zpracování žádostí o dotace a následně i s jejich případnou administrací. Získané finanční prostředky jsou vkládány do organizace důležitých kulturně společenských akcí, ale také do zařízení sloužících k zvelebování kulturních a společenských prostor nepostradatelných k činnosti a společnému setkávání.
Město také již několik let spolupracuje se zemědělskými a lesnickými subjekty, s orgány ochrany přírody a s odborníky z Jihočeské univerzity a organizace DAPHNE. Výsledkem této kooperace je např. dlouhodobá koncepce „Plán péče o krajinu ve Ždánicích“. O tom, že se nám práce ve všech uvedených oblastech daří dobře, jsou důkazem významná ocenění, kterých jsme v uplynulých letech dosáhli. V každoročně vyhlašované prestižní soutěži Svazu měst a obcí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj „Vesnice roku“ naše obec a občané již dvakrát výrazně uspěli. V roce 2008 jsme v rámci obcí JMK získali Bílou stuhu za dlouhodobou a úspěšnou práci s dětmi a mládeží. Další významné ocenění jsme získali v minulém roce. Za vzornou péči o zeleň a životní prostředí jsme obdrželi Zelenou stuhu. Za těmito úspěchy se skrývá spousta obětavé a nezištné práce všech pracovníků města, všech členů spolků, občanských sdružení, škol a dalších městských organizací.
Významnou část své pozornosti věnuje město také seniorům. Město provozuje již 20 let dům s pečovatelskou službou (DPS), v němž Oblastní charita Hodonín provozuje Charitní pečovatelskou službu. Hlavním Posláním pečovatelské služby ve Ždánicích je pomáhat těm, kteří pro svůj věk nebo zdravotní stav nejsou schopni se sami o sebe a svou domácnost postarat, motivovat je k využití vlastních sil a schopností. Podporovat je v běžném způsobu života tak, aby mohli co nejdéle zůstat v přirozeném domácím prostředí.
Před několika lety se město i se svými občany zúčastnilo přípravy a následně i realizace Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb na Kyjovsku, který je strategickým dokumentem v oblasti plánování rozvoje sociálních služeb. Tvorbou a naplňováním této strategie se zvyšuje dostupnost a kvalita sociálních služeb, rozšiřuje se jejich nabídka a zajišťuje se, aby sociální služby odpovídaly zjištěným místním potřebám a reagovaly na lokální odlišnosti. V posledních dvou letech se nám podařilo motivovat skupinu akčních občanů důchodového věku, kteří založili Klub aktivních seniorů. S podporou města pro své členy a sympatizanty pořádají pravidelné osvětové přednášky, poznávací zájezdy, kurzy ručních prací, kurzy počítačů aj.
V současné době je pracovníky města vypracováván nový Strategický program rozvoje města, který naváže na programové dokumenty z předchozích let. Do přípravy této důležité normy vedení města usiluje vtáhnout a zapojit všechny obyvatele. Formou dotazníkového šetření a následné SWOT analýzy se získávají důležité informace, ale především názory občanů k problematice další investiční výstavby města, bezpečnosti, rozvoje kultury, sportu, ale také sociálních služeb. Realizace tohoto dokumentu v praxi slibuje zvýšení atraktivity života ve městě s nezanedbatelným přesahem do oblasti ekonomického rozvoje.
Nemyslím však, že by byly naše Ždánice nějak výjimečné. Život u nás se odvíjí v symbióze s duchem doby, ve které žijeme, a ani u nás není úplně vše růžové. Své problémy řeší každá obec a od toho zde jsme. Fenoménem dneška je však to, že lidé znovu začínají cítit potřebu se setkávat a hledat aktivní odpočinek pro sebe i své děti. Mnoho lidí opět život vnímá tak, že již nevidí jeho podstatu jen v práci a honbě za penězi. Aktivní odpočinek, možnost seberealizace, vzájemná setkávání, dobrá zábava, to vše jsou jedny z určujících ukazatelů kvality života, kterou si sami vytvářejí. Tam, kde toto dobře funguje, jsou lidé spokojenější a cítí daleko větší sounáležitost s místem svého žití, a právě proto by měli představitelé měst názorům a aktivitám svých občanů naslouchat. Já jsem přesvědčen, že podobný vstřícný postoj k občanským aktivitám převládá ve většině obcí a měst a je chvályhodné, když město tyto iniciativy podporuje a pomáhá při jejich rozvoji a realizaci.
PROCHÁZKA, Miroslav. Ždánice – komunitní město. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zdanice-komunitni-mesto
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|