Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 1/2022 » Žlutomodrými knihovnami ze dne na den
Úterý 22. února 2022 – před válkou
Do dneška se ve Vsetíně považujeme za interkulturní, chcete-li multikulturní knihovnu, děláme občasné exkurze cizincům, nabízíme jim naše služby prostřednictvím cizojazyčných letáků (tištěných i na webu) v mongolštině, ukrajinštině, vietnamštině a angličtině. Probíhají u nás kurzy češtiny pro cizince v organizaci Centra pro integraci cizinců Zlínského kraje, snažíme se budovat cizojazyčný fond (krom hlavních světových jazyků i ve výše zmíněných jazycích), máme služební trika s nápisem “knihovna” v mnoha jazycích (ruština mezi nimi není, ukrajinština ano). Organizujeme živé knihovny pro studenty, ve kterých se dozvídáme o osudech cizinců i uprchlíků, kteří k nám přicházejí, workshopy s mongolskou kuchyní, japonským suchi či origami, multikulturní výstavy. Snažíme se být dobře připraveni a mít jasná pravidla pro registraci cizinců do naší knihovny.
Čtvrtek 24. února 2022 – válka na Ukrajině je realitou
Jsme v šoku a sbíráme informace, které k nám přicházejí. Přemýšlíme, co z toho, co už pro cizince děláme, můžeme lépe využít a jak se zapojit do pomoci, která bude potřeba s očekávanou vlnou nově příchozích lidí z Ukrajiny. Zjišťujeme, že podobně přemýšlí i další knihovny, což nás povzbuzuje.
Pátek 25. února 2022 – cítíme, že musíme něco udělat, být aktivní v pomoci
Využíváme informací na našich infoletácích v ukrajinštině, které jsme připravili na konci roku 2020 a umisťujeme je na náš web a Facebook. K rozšíření sdělení s vděčností využíváme i sdíleného textu od SDRUKu s nabídkou pomoci knihoven v češtině i ukrajinštině. Mapujeme a tvoříme seznamy našeho fondu o Ukrajině a v ukrajinštině – beletrie, naučná, pro děti, lekotéka a cokoli, co může pomoci. Tvoříme výstavky, které se hned rozpůjčují.
Sobota 26. února 2022 – posíláme e-mail s nabídkou pomoci městu Vsetín
Nechceme provádět unáhlené kousky a obesíláme e-mailem neziskové organizace ve městě (Charitu, Diakonii, Elim, Červený kříž), městské radní, úřad práce, Centrum pro integraci cizinců. Zjišťujeme, zda někdo z nich koordinuje pomoc a zda můžeme být, vzhledem ke kritické situaci, ve které se v těchto chvílích nachází mnoho ukrajinských občanů, nápomocni jako knihovna a jakkoli usnadnit příchod a pobyt těchto lidí v naší republice.
Informujeme o tom, že:
Pondělí 28. února 2022 – komunikace v našem týmu
Vlastně teprve dnes ráno je čas udělat si rychlou poradu týmu, říci si jasná pravidla, která otevřeně deklarujeme případným ukrajinským uprchlíkům, kterých s největší pravděpodobní začne přibývat. Všichni kolegové jsou skvěle solidární a otevřeni těmto opatřením. Berou je naprosto samozřejmě. “Příkaz zní jasně”: Každý, kdo se v naší knihovně prokáže ukrajinským pasem či jiným prokazujícím dokumentem, má volný vstup do knihovny k využití prostor, internetu, PC, tisku a všeho dalšího, s možností prezenčních výpůjček. Opakujeme si pravidla pro registraci cizinců.
Úterý 1. března – stáváme se součástí koordinované pomoci ve městě
Kontaktuje nás pracovnice Českého červeného kříže a chtějí u nás v turistickém informačním centru umístit sbírku zdravotnického materiálu. Jsme samozřejmě vstřícní a nabízíme i případnou personální pomoc. A samozřejmě sdílení informací na našich kanálech.
Středa 2. března – Pomoc ukrajinským rodinám
Navštěvuje nás v knihovně koordinátor pomoci, kterého oslovilo město Vsetín, aby pomoc uprchlíkům byla co nejefektivnější. Je z neziskové organizace Maják. Probíráme různé možnosti naší pomoci. Asi nejpotřebněji teď vnímá dovoz uprchlíků ze slovensko-ukrajinské nebo polsko-ukrajinské hranice, kde mají své koordinátory. Ano, knihovna má auto a dva dobrovolné řidiče, kteří jsou ochotni a připraveni vyrazit.
Pátek 4. března – auto pro lidi z Ukrajiny na útěku před válkou
Ve 14:00 hodin volají z Majáku, že potřebují auto na slovensko-ukrajinskou hranici, kde je domluvena skupina uprchlíků. V 18:00 hodin vyráží kolegové Martin a Michal na tuto misi. Pusu a křížek na čelo a po celou noc jsme v myšlenkách s nimi. Navrací se všichni šťastně v sobotu ráno. Uf, mise splněna. Odpoledne ještě stříháme pexesa a tiskneme materiály v ukrajinštině pro vsetínské tranzitní centrum, které zde vzniklo ve vsetínském Domě kultury. Ubytování v knihovně ani v sídlištních pobočkách není možné, nemáme dostatek sprch pro větší množství nocujících.
Sobota 5. března – budeme dělat v knihovně sbírku
Volá koordinátor z Majáku, že potřebují ve čtvrtek 10. března vypravit kamion s materiální pomocí přímo do Kyjeva. Spolu s knihovnou oslovili také vsetínské gymnázium a střední průmyslovou školu. Jedna sbírka ČČK už u nás probíhá, ale toto bude pro nás úplně jiný „level“. Sbírku tohoto formátu jsme nikdy nepořádali.
Pondělí 7. března – první den sbírky
Ještě v sobotu stačilo napsat kolegům jeden informační e-mail a všichni věděli, co mají dělat. Plakáty jdou na web, sociální sítě a do e-mailové rozesílky hned v neděli, v pondělí pak i do tisku. Každý, kdo měl během svých pracovních povinností chvíli, odbíhá na galerii, přenáší, chystá bedny a pytle, popisuje, balí, třídí. Od první chvíle to funguje jak dobře namazaný stroj. Pomáhá dobrovolně i bývalá kolegyně. Přicházíme dříve a zůstáváme do večera a chystáme materiál (oblečení, potraviny, drogerii, spacáky, léky atd.) pro kamion. Síla, emoce, solidarita od lidí – zaměstnanců, ale hlavně dárců, kteří přinášejí potřebné věci. Nosí jednotlivci, děti, družiny, dojíždí firmy s balíky konzerv, přicházejí i poštou balíky s drogerií. Za chvíli se přes hromady věcí ani nevidíme.
Úterý 8. března – diskuse a nové informační platformy pro knihovny
Knihovnické elektronické konference se mobilizují ve věcech pomoci, podpory, shromažďování materiálů, sdílejí první zkušenosti. Cenné informace i prostor pro sdílení nabízí IPK a knihovny.cz, které také zaštítily velmi užitečný portál ukrajina.knihovny.cz. Inspirováni aktualizujeme a přidáváme odkazy i na našem webu knihovny.
Čtvrtek 10. března – kamion odjíždí
Tři intenzivní dny přípravy sbírky za námi. S nakládkou kamionu přišli pomoci i další dobrovolníci a městští policisté. Zapojily se také okolní obce a plný kamion odjíždí odpoledne směr Kyjev. Během naší sbírky jsme již pár věcí rozdali i ukrajinským lidem, kteří začínají přicházet na Vsetín. Prozatím berou naše město spíše jako tranzitní stanici. I pro ně vyčleňujeme pár balíčků s drogerií, výživami pro děti a oblečením dle konkrétního požadavku (holka, kluk, velikost…). Pro vsetínské řidiče, kteří míří na hranice, přibalujeme deky, polštářky a plyšáky. A taky něco na zub.
Pondělí 14. března – první Ukrajinci prchající před válkou se objevují v knihovně
Lidí z Ukrajiny, kteří zůstanou na Vsetínsku, přibývá. Jsou to většinou ti, kteří zde mají vazby přes své známé a rodiny. Brzy přijdou i ti, kteří už zde žádné kontakty nemají. Počet účastníků kurzů češtiny v pondělky se navýšil o 8 osob, ale je to pořád začátek. Stává se běžnou praxí, že se objevují ukrajinské tváře dotazující se na kurzy češtiny, ale také na to, kde mohou získat oblečení, případně další pomoc, také se registrují do knihovny. Nabízíme jim zázemí, možnost uvařit si kafe, čaj, využít wifi připojení, půjčit si virtuální brýle, poskytujeme mapy města, informace, cokoli. Snažíme se co nejlépe vychytat evidenci, návštěvníky, které načítáme na „návštěvnickou kartu“ s čárovým kódem “Volodymyr”, registraci nových členů. Pomáhá nám aplikace google překladač i tištěné slovníky. Samozřejmě také angličtina a „přítel“ překladatel na telefonu. Tiskneme a rozdáváme pexesa, pracovní listy, posíláme materiály i do škol, na úřady. Náročnější v komunikaci je situace i pro knihovníky ve službách. Komunikují nejen s Ukrajinci, ale také se stávajícími uživateli, kteří mají potřebu sdílet a komentovat dění kolem války na Ukrajině, své obavy a názory.
Středa 15. března – pomáhají nám zkušenosti z jiných knihoven
Koordinace pokračuje i v rámci knihoven, platformy pro sdílení fungují a na online setkání se dozvídáme i zkušenosti od kolegů z jiných měst. Je to povzbuzující. Bohužel se ale negativní a nenávistné zprávy nevyhýbají i knihovnické e-konferenci. Alespoň si opět uvědomíme realitu – informační a mediální válka zuří přeci všude kolem.
Čtvrtek 17. března – více kurzů češtiny
Kontaktují nás z Majáku a také z úřadu práce, že mají nové zájemce z Ukrajiny o kurzy češtiny. Ve spolupráci se vsetínskými středními školami a s Centrem pro integraci cizinců se rozhodujeme, že otevřeme další kurzy češtiny v knihovně. Prozatím pro dospělé a s hlídáním dětí.
Tento kalendář nekončí. Každý den a týden přináší nové potřeby, nové změny. Stále se učíme novým věcem. Nevíme přesně, jak bude tento deníček dále vypadat, ale budeme na přání a podněty reagovat a přizpůsobovat jim svou činnost. Jsme přeci knihovnou pro všechny.
JANOŠKOVÁ, Kateřina. Žlutomodrými knihovnami ze dne na den. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2022, 36(1) [cit. 2025-04-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zlutomodrymi-knihovnami-ze-dne-na-den
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|