Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2015 » Znalostní pracovník v informační společnosti
RANKOV, Pavol. Znalostní pracovník v informační společnosti. 1. vyd. V Opavě: Slezská univerzita, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě, Ústav informatiky, 2014. 152 s. ISBN 978-80-7510-123-5.
Znalostní ekonomika by nebyla možná bez vyspělých digitálních technologií, které jsou přítomné v každé fázi ekonomických procesů. Komunikační technologie usnadňují a bezprecedentně urychlují komunikaci uvnitř firem, mezi firmami, se zákazníky, se státní správou. Informační systémy zpřehledňují a urychlují vnitrofiremní procesy. Znalostní a expertní systémy, dolování a zpracování velkých objemů dat umožňují vyhodnocování chování trhů, což je v době boje s konkurencí pro firmy zásadní. V tomto smyslu hovoříme o znalostním a informačním sektoru v rámci znalostní ekonomiky. Tato odvětví se neobejdou bez znalostních pracovníků. Co si pod tímto pojmem znalostní pracovník autor představuje?
Znalostní pracovníci jsou kvalifikovaní experti, kteří využívají svoje specializované poznatky, zkušenosti a schopnosti k produkci výrobků nebo služeb s přidanou hodnotou. Znalostní pracovníci jsou manažeři. Mají vysokou autonomii při výkonu práce. Východiskem pro vznik ekonomických inovací jsou znalosti vznikající v aplikovaném výzkumu. Intelektuální kapitál znalostních pracovníků je komplementární s technologií. Univerzitní vzdělávání je pro znalostního pracovníka nezbytná podmínka vstupu do praxe, mělo by mu ukazovat univerzální kontexty oboru, jejich souvislosti a komplexnost. Znalostní pracovník potřebuje i specializované bezprostředně aplikovatelné vzdělávání poskytované nejrůznějšími typy institucí.
Nejdůležitějším agentem, který přináší nové poznatky znalostnímu pracovníkovi, je však on sám v procesu vzdělávání. Nepřetržitě se učí nejen znalostní pracovník, ale i znalostní organizace – pozorováním, analýzami, experimentováním. Poučení se ze zkušeností vede ke generování nových konceptů, které lze aplikovat při vytváření inovací. Předkládaná monografie je jedním z výstupů grantu KEGA č. 133UK-4/2013 MIKS – Mediální a informační kompetence pro znalostní společnost. Mimo řečeného se v monografii dočtete o multitaskingu, gamifikaci a o skutečnosti, že vzdělání je dobrou investicí. O komunikačních kompetencích znalostních pracovníků a celkově o jejich významu v prostředí učící se organizace. Autor nabízí zajímavou sondu do prostředí informační – znalostní společnosti a předkládaná monografie vyplnila mezeru na knižním trhu v uvedené problematice. Doporučujeme k přečtení nejen knihovníkům, ale všem zájemcům o uváděné téma.
Doc. PhDr. Pavol Rankov, Ph.D. vede Katedru knižničnej a informačnej vedy na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Je autorem umělecké prózy S odstupom času, kterou debutoval na slovenském knižním trhu a za kterou v roce 1995 získal cenu Ivana Kraska (Debut roka), v roce 1997 byl oceněný mezinárodní literární cenou Jeana Monneta. Píše řadu povídek do časopisů Dotyky, Infoknihy, Rak, Kultúrny život, Nové slovo, Romboid, Slovenské pohľady, Tvorba T... Byly publikované i v Čechách v literárním časopise Host, dále v Polsku (časopis Studio) a v maďarském časopise Kalligram, který vychází na Slovensku. V roce 2001 vydal další knihu My a oni/Oni a my a v roce 2004 knihu V tesnej blízkosti. V roce 2002 vydal monografii ze svého oboru pod názvem Masová komunikácia, masmédia a informačná spoločnosť a v roce 2006 monografii Informačná spoločnosť – perspektívy, paradoxy, problémy. Pavel Rankov patří k nejvýznamnějším současným spisovatelům mladší střední generace. Je dramaturgem vícerých televizních dokumentů a publicistického cyklu Umění 05, 06. Žije a tvoří v Bratislavě. Ocenění: 1995 cena Ivana Kraska, 1997 cena Jeana Monneta, 2001 cena denníka SME v literární soutěži Poviedka 2001.
FOBEROVÁ, Libuše. Znalostní pracovník v informační společnosti. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2015, 29(3) [cit. 2024-10-08]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/znalostni-pracovnik-v-informacni-spolecnosti
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|