Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2016 » Znovuotevření Pedagogické knihovny J. A. Komenského v novém sídle
Pedagogická knihovna J. A. Komenského (PK) sídlila od svého založení v roce 1919 na různých pražských adresách, nejdéle však na adrese Mikulandská 5, Praha 1, na které ji od roku 1951 důvěrně poznali generace studentů společenskovědních oborů, zejména pak budoucí učitelé absolvující učitelské obory na Filozofické a Pedagogické fakultě UK a všichni ti, kteří se rozhodli ve svém oboru působit jako pedagogové. Sídlo Pedagogické knihovny v Praze 1, Mikulandská 5 je však již minulostí. 30. dubna 2016 se knihovna na této adrese uzavřela pro veřejnost a nastalo stěhování do nového objektu v Jeruzalémské 12, Praha 1, který byl v roce 2011 knihovně přidělen a následně kompletně zrekonstruován.
Historie knihovny sahá ještě do 19. století, kdy byla součástí Muzea Komenského v Praze, které bylo založeno českými učiteli v roce 1892. Její novodobá existence, která se datuje rokem 1919, je založena na iniciativě univerzitních profesorů pedagogiky F. Drtiny a O. Kádnera jako součásti Československého pedagogického ústavu J. A. Komenského a úzce tak spojena se vznikem samostatného československého státu. Jejím tehdejším hlavním úkolem bylo „přispívat ke studiu pedagogiky a československého školství“ získáváním „knižní a časopisecké literatury vhodné ke studiu pedagogiky a jejích věd pomocných, zejména se zřetelem ke školské reformě“.
Tehdejší Národní pedagogická knihovna J. A. Komenského byla z rozhodnutí MŠMT od 1. července 2011 přičleněna k Pedagogickému muzeu J. A. Komenského a vznikla tak instituce v působnosti MŠMT nesoucí název Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (NPMK).
V současnosti je Pedagogická knihovna podle zákona 257/2001 Sb. o knihovnách a provozování veřejných knihovnických a informačních služeb specializovanou knihovnou, která spravuje přes 500 tisíc svazků s gescí výchova, vzdělávání, školství. V souladu s tímto zákonem plní funkci konzervační a informační a poskytuje veřejné informační služby uživatelům z celé republiky. Je ústřední knihovnou pro pedagogiku a školství České republiky, poradenským centrem pro knihovny pedagogického zaměření, knihovny a informační centra na základních i středních školách.
Jako specializovaná knihovna s celostátní působností vytváří také historické fondy učebnic, komeniologické literatury a literatury pro děti a mládež, buduje a zpřístupňuje sekundární informační fondy. Zpracovává a zpřístupňuje tematické a oborové bibliografie a databáze, plní funkci centra meziknihovních výpůjčních služeb a spolupracuje s knihovnami v oblasti své specializace. Z fondů knih i periodik poskytují její odborní pracovníci učitelům a studentům rešerše na zadaná témata. Knihovna reaguje i na významná historická výročí, např. 600. výročí upálení Mistra Jana Husa, 70. výročí ukončení 2. světové války, Velká válka (1914-1918), 100. výročí narození Jana Opletala, 700. výročí narození Karla IV., k 50. výročí událostí roku 1968 připravuje knihovna projekt, který přiblíží dopady roku 1968 a následné normalizace na oblast československého školství. Velkou oblibu získaly akreditované semináře seznamující zájemce z řad učitelů i knihovníků s novinkami literatury pro děti a mládež nebo pravidelná pracovní setkání s knihovníky veřejných dětských i školních knihoven.
Ve spolupráci s Národní knihovnou ČR přispívá PK do Souborného katalogu ČR a dokumentačním zpracováváním české i zahraniční článkové pedagogické literatury se podílí na Kooperačním systému článkové bibliografie („Kosabi“). Významnou součástí PK je tzv. Sukova studijní knihovna literatury pro mládež, největší sbírka literatury pro děti a mládež založená v roce 1919 jako Knihovna českých spisů pro mládež, v jejíž sbírce najdeme knihy vydané na našem území od konce 18. století po současnost. Dnes má Sukova knihovna přes 61 000 svazků a svou úplností fondu a dostupností služeb patří k nejvýznamnějším specializovaným knihovním sbírkám v republice. Vedle dětské literatury v češtině (do r. 1992 i ve slovenštině) jsou v knihovně také české časopisy pro děti a mládež a výběrová česká i zahraniční teoretická literatura tohoto oboru.
Učitelům a pracovníkům školních knihoven slouží Centrum pro školní knihovny (CŠK), které funguje na principu průběžně aktualizovaných webových stránek csk.npmk.cz, kde zveřejňujeme informace o aktivitách školních knihoven a možnostech dalšího vzdělávání jejich pracovníků, upozorňuje na metodické semináře, školení a další akce pořádané pro knihovníky a učitele, na vyžádání nabízí vytvoření rešerší s pedagogickou tematikou, nabízí prostor školním knihovnám, které chtějí prezentovat svou činnost.
Pro knihovnu se přestěhováním do nově zrekonstruovaných prostor otevírá nová etapa její téměř již stoleté existence. Během více než čtyř měsíců vyhrazených na přestěhování skladů a pracovišť NPMK zajistili pracovníci knihovny přestěhování celkem 2 900 běžných metrů (bm) publikací, z toho celkem 420bm do mimopražského depozitáře ve Lhotě. Ve svém knihovním fondu má PK přes 500 tis. svazků, které jsou uloženy jednak v objektu nového sídla, jednak v mimopražském depozitáři ve Lhotě u Dolních Břežan. Zatímco knihy z knihovních skladů v Jeruzalémské ul. jsou po objednání dostupné čtenáři prakticky okamžitě, knihy z mimopražského skladu během několika dní. V roce 2015 knihovna vykazovala 7 602 registrovaných uživatelů, počet výpůjček činil 96 136, z toho 63 868 absenčních.
Za přítomnosti ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřiny Valachové, Ph.D., a dalších významných hostů se uskutečnilo dne 26. srpna 2016 slavnostní znovuotevření Pedagogické knihovny J. A. Komenského v Jeruzalémské ulici č. 12, Praha 1. V novém, moderně pojatém interiéru čtenářského patra, knihovna získala rozšířené prostory půjčovny a svým čtenářům nabídne služby ve dvou studovnách - všeobecné a speciálních fondů.
Oproti svému bývalému působišti v Mikulandské ulici je nyní PK skutečně bezbariérová. O chod knihovny se stará 22 odborných pracovníků. Užívanému knihovnímu systému VERBIS zajišťuje podporu oddělení IT, které řídí také elektronický vstupní systém vymezující pohyb veřejnosti a zaměstnanců v rámci celého objektu. Poskytuje tak potřebnou zvýšenou ochranu a bezpečnost. Provoz knihovny je zajišťován v pracovní dny v době 9–18 hodin.
V budově jsou vedle odborných pracovišť knihovny a jejího knihovního skladu rovněž umístěna další odborná pracoviště Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, např. Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové a restaurátorský ateliér. Pro veřejnost zahájila Pedagogická knihovna J. A. Komenského svou obnovenou činnost 15. září 2016 v 9:00 hodin.
PÁNKOVÁ, Markéta. Znovuotevření Pedagogické knihovny J. A. Komenského v novém sídle. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2016, 30(3) [cit. 2024-12-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/znovuotevreni-pedagogicke-knihovny-j-komenskeho-v-novem-sidle
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|