Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2023 » Zpoplatnění výpůjček e-knih v Knihovně Jiřího Mahena v Brně
Rok 2010[1] byl významný tím, že americké knihovny začaly půjčovat e-knihy. Na českém knižním veletrhu Svět knihy 2011 se představily SW i HW čtečky elektronických knih. Knihovna Jiřího Mahena v Brně (dále jen KJM) v té době pořídila výběr asi 6 čteček a plnila je volně dostupnými e-knihami. Od února 2015 přistoupila KJM ke smluvnímu ujednání s eReadingem na půjčování e-knih. V KJM se půjčovaly maximálně 3 tituly na 21 dnů. Za celý rok 2015 se uskutečnilo 2 635 e-výpůjček. Od července 2017 rozšířila KJM nabídku o e-knihy Flexibooks. Nabídka e-knih se rozšířila na cca 7 000 titulů, půjčovalo se maximálně 5 titulů na 31 dnů. Statistická čísla e-výpůjček stoupala pomalu, ale jistě vzhůru. V roce 2018 činila nabídka e-knih kolem 10 000 titulů a byla ještě rozšířena o tituly z produkce nakladatelství Větrné mlýny (asi 20 titulů volně ke stažení), nakladatelství Jota (licence na e-knihu Gilliameska) a další volně dostupné e-knihy (CZ.NIC, Digitalizovaný Jiří Mahen apod.).
V letech 2019-2021, kdy byly knihovny občas zavřené, občas měly služby velmi omezené, se KJM snažila svým čtenářům poskytovat co nejvíce zdrojů ke čtení, tedy i ve formě elektronického čtení. Čtenáři se velmi brzy naučili tuto službu hojně využívat a knihovna byla nucena z finančních důvodů regulovat množství e-výpůjček podle momentálního čerpání financí. Maximální množství 6 e-knih (3x eReading/Palmknihy + 3x Flexibooks) na 31 dnů bylo snižováno podle potřeby pro oba dodavatele různě. Jak ukazuje graf č.1, využívaly e-výpůjčky v průběhu let 2017-2022 všechny věkové kategorie čtenářů KJM. Ze skupiny 26-60 tvořili nejpočetnější skupinu čtenáři ve věku 30-50 let.
Ani v roce 2022 se vzestup e-výpůjček nezastavil. Z porovnání statistických dat jsme vyhodnotili, že se zájem o e-knihy zaměřil na nejnovější tituly, které bývají často těžko dostupné (z důvodu malého počtu kusů titulu nebo příliš velkého počtu rezervací). Náklady na e-výpůjčky už vzrostly na částku přes 800 000 Kč (graf č. 2) a dosáhli jsme počtu přes 15 000 výpůjček e-knih (graf č. 3). Na úhradu této služby jsme sice získali od zřizovatele účelový příspěvek na rok 2022 ve výši 500 tisíc Kč, ale ten nebyl dostačující.
V průběhu předešlých let jsme situaci řešili úpravou limitů e-výpůjček. I přes to, že jsme u Palmknih získali slevu 10 % na e-výpůjčky, překračovali jsme nastavený rozpočet. A proto jsme se rozhodli od 1. 1. 2023 zavést poplatek za e-výpůjčky a pustili se do příprav na zavedení poplatku. Poté, co jsme si ověřili nejen v Národní knihovně, že vybírání poplatku za e-výpůjčky není v rozporu s Knihovním zákonem, připravili jsme všechny úkony, které bylo třeba vykonat pro spuštění poplatků. Úpravy se týkaly ekonomického systému GINIS, knihovního systému ARL a změn v textu online katalogu IPAC. Prakticky šlo o úkony – určit výši poplatku, zapojit funkce do knihovního systému, připravit informace na web a do katalogu, informovat čtenáře a knihovníky a vydat dodatek ke Knihovnímu řádu.
Při přípravě zavedení poplatku jsme počítali i s tím, že může dojít k poklesu e-výpůjček, protože platba některé čtenáře odradí. Předpokládali jsme, že bychom v roce 2023 mohli dosáhnout optimálně 10 000 e-výpůjček za rok a získané finance z poplatků dále investovat do udržení a případně rozšíření e‑výpůjček. Čtenářům, kteří si půjčili v posledních měsících e-knihy, jsme poslali e-maily s informací o zavedení poplatku. Obdrželi jsme 3 negativní reakce (od starších čtenářů). Informace na Facebooku nevyvolala žádné negativní ohlasy, naopak spíše pozitivní, že s poplatkem uživatelé souhlasí. V knihovním systému jsme nastavili výši poplatku (20 Kč), který bude vytvářet dluh za e-výpůjčku. Podle sdělení Národní knihovny muselo jít o částku „do výše vynaložených nákladů“. Dluhy za e-výpůjčky (graf č. 4) jsou v největší míře hrazeny prostřednictvím čtenářského finančního konta, kdy poplatek čtenáři strhává knihovník u pultu, nebo si jej čtenář strhne sám ve svém kontě v online katalogu (IPAC). Druhým nejčastějším způsobem úhrady je přímá online platba ze čtenářského konta v katalogu přes platební bránu BrnoiD. Dále jsou platby hrazeny v hotovosti nebo platebním terminálem v knihovně, případně také online přímo z e-shopu BrnoiD, jehož součástí je modul Knihovna, ve kterém lze platit pohledávky vůči knihovně.
Zavedení poplatků za e-výpůjčky nezměnilo výrazně věkovou skladbu čtenářů e-knih (graf č. 5). Využívání e-výpůjček je nadále doménou čtenářů v produktivním věku (26–60 let).
Nevýhody zavedení poplatku: Technické problémy poskytovatele, ale i vlastní chyby čtenářů, např. problémy se stažením e‑knihy, nepodporované HW čtečky, neaktualizované SW čtečky, špatná verze Androidu apod., znepříjemňují snahu poskytovat službu rychle a dobře. Naštěstí jsou to velmi ojedinělé případy a u těch výjimečných jsou dluhy za nepovedenou e-výpůjčku stornovány a dle situace žádáme o storno poplatku také poskytovatele.
Výhody zavedení poplatku: Výhodou je zisk, který dává prostor pro udržení a/nebo rozšíření služby. V našem případě se snažíme službu udržet v plném rozsahu a od 10. 8. 2023 jsme ji rozšířili o možnost e-výpůjček audioknih, zatím v limitu 2 ks. Takže celkem mají naši čtenáři možnost využívat výpůjčky e‑knih v rozsahu 3 + 2 (s poplatkem za e-výpůjčku) a k tomu 2 audioknihy (pro čtenáře zdarma). Čtenáři mají zatím na výběr audioknihy v počtu přes 300 titulů. Jde o tituly, které poskytovatel nabízí v kategorii poplatku 49 Kč za e-výpůjčku.
Zpoplatnění výpůjček e-knih se od jeho zavedení vyvíjí uspokojivě s pozitivním dopadem na online výpůjčky celkově.
[1] Ebook. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2023-10-05]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ebook
OBSTOVÁ, Gabriela. Zpoplatnění výpůjček e-knih v Knihovně Jiřího Mahena v Brně . Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2023, 37(4) [cit. 2024-10-06]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zpoplatneni-vypujcek-e-knih-v-knihovne-jiriho-mahena-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|