Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2018 » Zvláštní vydání zvláštních vydání
CHLUPOVÁ, Radka a Jaromír KUBÍČEK. Zvláštní vydání: žurnalistika v srpnu 1968 v moravských krajích. Brno: Moravská zemská knihovna, 2018. 677 s. ISBN 978-80-7051-236-4.
Do třetice všeho dobrého
Třikrát přišla Čechům svoboda z Východu:
Před tisíci lety Cyril a Metoděj.
Před dvaceti třemi lety Rudá armáda.
Před půlrokem Alexander Dubček.
Tím se historie vyčerpala.
Po čtvrté již od Východu přišli okupanti.[1]
Na letošní rok připadá mnoho výročí, která si zasluhují naši pozornost. Jedním z nich je i srpen roku 1968. Pro připomenutí významných událostí minulosti volí knihovny většinou formu přednášek, besed nebo tematických bibliografií. I ty velké se jen ojediněle pouští do vydávání odborných publikací, tak jak to udělala na začátku tohoto roku Moravská zemská knihovna v Brně. Při pohledu na obsah a rozsah publikace „Zvláštní vydání“ je zřejmé, že se jednalo o rozsáhlý badatelský projekt, jehož výstupem ve správném načasování bylo vydání publikace tiskem. S probíhajícím výzkumem byla odborná veřejnost poprvé seznámena přednáškou Jaromíra Kubíčka „Fenomén zvláštních vydání novin ze srpnových dnů okupace ČSSR 1968“ na 20. kolokviu českých, moravských a slovenských bibliografů konaném v říjnu 2017 v MZK v Brně. Ve formě článku vyjde ještě letos v elektronickém sborníku z tohoto kolokvia.
Kolektivní monografii „Zvláštní vydání“ o 677 stranách zpracovali Mgr. Radka Chlupová, MBA a doc. PhDr. Jaromír Kubíček, CSc. Srdcem celé knihy je rozsahem největší část „Sedm srpnových dnů v regionech“. Doprovází ji statě „Periodický tisk v Československu v období 1945-1970“ a „Žurnalistika v srpnu 1968 v moravských krajích“.
V úvodu autoři odkazují na podobná díla, kterých ovšem nebylo jak na celostátní, tak regionální úrovni mnoho. Stať „Periodický tisk v Československu v období 1945-1970“ se zabývá dějinami žurnalistiky ve zmíněných letech. Připomíná Košický vládní program, vliv února 1948 na vydávání periodik, zákon 231/1948 Sb. z. a n. a samozřejmě i zákon 184/1950 Sb. o vydávání časopisů, který umožnil vydávání vesnických a závodních novin. Nezapomíná ani na zákon č. 84/1968 Sb. z 26. 6. 1968 o periodickém tisku a hromadných sdělovacích prostředcích, který zrušil cenzuru a svým způsobem měl za následek explozi informací a honbu za senzacemi. Atmosféra uvolnění trvala jen krátce, již 12. září 1968 vláda přijala usnesení o zřízení Vládního výboru pro tisk a informace, který sledoval a hodnotil činnost sdělovacích prostředků. A znova nastoupila cenzura, které se však, jak uvádí autoři, snažili redaktoři vyhnout prostřednictvím vnitřní cenzury a autocenzury. Zvláštní vydání byla reakcí na mimořádnou situaci v Československu a způsobem většiny vydavatelů novin jak rychle reagovat na změny a nálady ve společnosti. Vydavatelé a novináři pracovali pod velkým stresem. Zvláštní vydání byla rozdávána zdarma na ulicích. Někde vycházela společně pro několik novin.
Výzkum, který probíhal ve fondech MZK a od poloviny roku 2016 v moravských archivech a muzeích, je prezentován ve stati „Žurnalistika v srpnu 1968 v moravských krajích“. Podrobně se zabývá složitostí vydávání novin v srpnových dnech na Moravě. Vydávání tisku ztížilo obsazení redakce Rudého práva v Brně i jeho tiskárny okupačními vojsky. Několik zvláštních vydání vyšlo na cyklostylu. První tištěné zvláštní vydání pod názvem Zvláštní vydání redakcí všech brněnských listů vyšlo 22. 8. 1968 v poledne. Nejvíce zvláštních čísel vydala redakce závodního časopisu Tatrovák, celkem 22, vycházela 3x denně. Stať připomíná i dění po srpnu 1968, a to nejen seznamem šéfredaktorů ústředních a moravských deníků a závodních časopisů, kteří museli svá povolání v době normalizace opustit. Kapitola „Sedm srpnových dnů 1968 v regionech“ obsahuje články z tisku, samostatně za Kraj jihomoravský a Kraj severomoravský. Na začátku jsou uvedeny články z ústředních deníků, pak následuje členění podle okresů.
Při výběru dokumentů do publikace kladli autoři důraz na zachycení oficiálních regionálních stanovisek stranických a státních orgánů, ale také komentářů představitelů vědeckého a kulturního života v příslušném regionu. Přestože byla zvláštní vydání předmětem sběratelského zájmu MZK v Brně, některá z nich její pozornosti unikla, a proto byly pro potřebu této publikace pořízeny jejich digitální kopie z fondů výše zmíněných paměťových institucí. Vybrané články, jak z tištěných originálů, tak z digitálních kopií, byly autory ručně přepsány při respektování dobových pravidel pravopisu. Každý článek obsahuje citaci zdroje. Na konci jednotlivých kapitol jsou uvedeny bibliografie zvláštních vydání.
Dokumentární publikaci dotváří seznam literatury, jmenný a místní rejstřík, předmluva a resumé v angličtině. Kniha je doplněna fotografiemi zhotovenými MZK v Brně a Moravským zemským archivem. Mnoho fotografií bohužel nemohlo být zařazeno, protože nebylo možné získat povolení k jejich zveřejnění. Publikace zachycuje nejen zvláštní fenomén naší žurnalistiky ve vypjaté době, ale je také svědectvím o rozsáhlém výzkumu v poměrně krátkém čase. Je v ní zachycen velký kus práce, která usnadní bádání všem, kteří se o dění srpna 1968 nebo o žurnalistiku v tomto období na Moravě zajímají.
[1] Nezaručené zprávy. In: CHLUPOVÁ, Radka a Jaromír KUBÍČEK. Zvláštní vydání: žurnalistika v srpnu 1968 v moravských krajích. Brno: Moravská zemská knihovna, 2018, s. 312.
BUŘIČOVÁ Z BABČIC, Barbora. Zvláštní vydání zvláštních vydání. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2018, 32(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zvlastni-vydani-zvlastnich-vydani
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|