Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 4/2013 » ZVUK Zlínského kraje – časopis pro kulturu a společenské dění
Už třináct let má Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně v péči vydávání regionálního periodika ZVUK Zlínského kraje. Jeho historie však sahá do euforického období krátce po listopadu 1989. Už tehdy bylo periodikum utvářeno jako časopis pro kulturně společenské dění čtyř okresů: Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž. Jaroslav Zapletal, první odpovědný redaktor časopisu, k jeho vzniku uvádí: „Postupně se ukazovalo, že mezi Zlínskem, Slováckem, Valašskem a Hanou je překvapivé množství historických, kulturních i osobnostních vazeb. Stěží najdeme lepší důkaz společné kulturní identity, ale netušili jsme, že na tomto přirozeném základu může vzniknout i administrativně-správní Zlínský kraj.“[1] Spojení čtyř regionů akcentuje i název časopisu, jeho autorství je připisováno spisovateli Antonínu Bajajovi. Takto lze název časopisu vnímat jako zkratku, kterou tvoří první písmena okresních měst: Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Kroměříž.
První číslo ZVUKu s podtitulem Dvouměsíčník pro kulturu a společenské dění bylo vydáno Okresním kulturním střediskem Zlín v nákladu 1 500 výtisků v březnu 1990. Záhy byla spolupráce čtyř okresů potvrzena i po vydavatelské stránce a od dalšího čísla ZVUK vydávaly Okresní kulturní střediska a zařízení Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště a Kroměříž. Po několika samostatných číslech vycházel časopis v letech 1992–94 jako nepravidelná rubrika Zlínských novin. Samostatné vydávání bylo obnoveno v lednu 1996 (číslo zima 1995). Vydavatelem bylo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně ve spolupráci s okresními úřady v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a Zlíně. Pod záštitou okresních úřadů pak časopis vycházel až do roku 2002. Změna nastala v souvislosti s územní reformou a vznikem krajského systému. Časopis nepatrně pozměnil název na ZVUK Zlínského kraje a vydávání přebrala do své péče nově vzniklá Krajská knihovna Františka Bartoše, příspěvková organizace Zlínského kraje. Institucionální ukotvení časopisu při krajské knihovně umožnilo systematičtější redakční a administrativní práci i distribuci. Ve spolupráci s muzei v Kroměříži, Uherském Hradišti, Vsetíně a Zlíně vydává Krajská knihovna Františka Bartoše časopis dodnes.
U zrodu časopisu stáli spisovatel Antonín Bajaja, publicista Jiří Severin, právník Josef Holcman, kteří spolu s dalšími osobnostmi kulturního života vytvořili první redakční radu: dramaturg a scenárista Jan Gogola, pedagožka Svatava Navrátilová, fotograf Miroslav Potyka, lékař Jiří Rohel, pedagožka Jana Rokytová, hudebník Ota Sukovský, architekt Pavel Šimeček, divadelní vědec Jiří Veltruský. Odpovědný redaktor Jaroslav Zapletal přinesl zkušenosti z redigování samizdatových časopisů, zejména Střední Moravy, která se stala inspirací pro strukturování rubrik nově vzniklého ZVUKu. Jaroslav Zapletal působil jako odpovědný redaktor ZVUKu do konce roku 2007, poté jej vystřídal Radovan Jančář, který v čele redakce působí dodnes. Nově se vytvořil Redakční kruh přispívajících autorů, poprvé se v tiráži objevil v čísle léto 1998 (Ivan Binar, Jaroslav Kovanda, Petr Motyka, Otmar Oliva, Petr Pálka, Pavel Popelka, Miroslav Plešák, Jiří Rohel, Petr Starosta, Jana Štroblová, Oldřich Šuleř, Marie Vaculíková). Se změnou vydavatelů časopisu rozšířili redakční tým zejména odborní pracovníci muzejních institucí. V současnosti se na vzniku časopisu podílí 23 členů redakční rady s širokým spektrem profesí. Jedná se například o spisovatele, ředitele a odborné pracovníky knihoven, muzeí, archivu, lingvistu a další, všechny zapálené milovníky kulturních tradic a lidové slovesnosti.
Časopis byl vydáván od poloviny devadesátých let s různou roční periodicitou (1996 až 2000 – třikrát ročně, 2001 – dvakrát ročně, 2002 – třikrát ročně, 2003 až 2006 – čtyřikrát ročně), od roku 2007 vycházejí dvě dvojčísla ročně: jaro/léto a podzim/zima. Časopis je tematicky směřován do oblasti kultury, včetně literatury a společenského dění. Přináší populárně naučné články a studie o historii, etnografii, folkloru, literatuře, umění. Reflektuje aktuální kulturně společenské dění, připomíná významná výročí, obsahuje recenze výstav i nově vydaných knih, rozhovory a medailony osobností, fejetony, povídky, poezii i reflexe ze života. Psaný text je doplněn černobílými fotografiemi, reprodukcemi obrazů a grafik. Každé číslo má své stěžejní téma, které se objevuje v jedné z kapitol v širším rozsahu, nebo se prolíná více kapitolami. Po dobu své existence časopis zachovává kontinuitu obsahu i formy. Obsahová náplň se odráží v názvech pravidelných rubrik: Tož, Ozvěny Zlínského kraje, Osobnosti, Paměti, Tenkrát, Malý místopis, Rozhovory, Umění, Genius loci, Život, Literatura, Za plotem, Dozvuk, A na konec.
V roce 2010 časopis oslavil 20. výročí své existence. Připomínce vzniku časopisu bylo věnováno dvojčíslo jaro/léto 2010, část periodika obsahovala „retročíslo“ s výběrem toho nejzajímavějšího, co bylo za uplynulých 20 let v časopise publikováno. Časopis je prezentován na webových stránkách krajské knihovny. Dostupné jsou zde obsahy a obálky všech vydaných čísel, k dispozici jsou i zpracované bibliografie jednotlivých čísel. V digitální knihovně jsou postupně zveřejňovány plnotextové elektronické verze dříve vydaných čísel. Z hlediska regionu představuje ZVUK Zlínského kraje jedno z mála kulturních periodik, které se věnuje tématům z celého kraje, propojuje je a vyvozuje souvislosti. I když je časopis primárně zaměřen na region Zlínského kraje, příspěvky mnohdy přesahují regionální záběr jak tematicky tak územně.
[1] JANČÁŘ, Radovan. [Rozhovor]…s Jaroslavem Zapletalem. ZVUK Zlínského kraje, jaro/léto 2008, s. 60.
PAVLÍČKOVÁ, Eva; GAJDOŠÍKOVÁ, Pavla. ZVUK Zlínského kraje – časopis pro kulturu a společenské dění. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2013, 27(4) [cit. 2024-10-13]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/zvuk-zlinskeho-kraje-casopis-pro-kulturu-spolecenske-deni
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|