Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Článek přináší další zajímavý a „netradiční“ způsob práce s dětskou literaturou. Snaží se zábavnou formou zaujmout děti a podnítit jejich zájem o četbu.
„Můžeme vám nabídnout kávu a koláček?“ ptali jsme se na jednom setkání kolegyň učitelek a knihovnic. K odpolední svačině si snad rády daly. Upozornili jsme je, aby jedly opatrně, protože uvnitř koláčku možná najdou něco, co je učiní šťastnými. A možná také ne. V koláčku byl ukryt úryvek z nově vydaných dětských knih. V každém jiný. Podle úryvku jsme pak v nabídce knižních titulů hledali ten, v němž se nacházela právě ta naše věta, náš odstavec. A následně jsme měli 20 minut na samostatné tiché čtení a zjišťování, jestli právě tato kniha nás může učinit „šťastnějšími“, tj. zda ji chceme číst dál, něčím nás zaujala, nacházíme v ní inspiraci. Jednalo se o dětské knihy a cílem této aktivity bylo najít mezi knižními novinkami takové tituly, které bychom mohli využít při práci s dětmi a také si je třeba i čtenářsky užít. Obvykle platí, že nezaujme-li dětská kniha nás dospělé, stěží nadchne děti, kterým ji budeme chtít představit.
Aktivita byla relativně pracná na přípravu, přepokládala upečení koláčků a předvýběr ze současných dětských knih, ale ve své podstatně se jedná o obdobu čtenářských losů, o kterých jsme informovali v předchozích číslech tohoto časopisu. „Koláčky štěstí“ vyznívají více slavnostně. Hodí se pro chvíle, kdy dětem chceme představit nové knihy či jim nové knihy darovat. A právě „koláček štěstí“ nabízí okamžiky napětí, očekávání radosti a snad i následné radosti z četby. A pokud nám kniha radost nepřinese, můžeme se podívat, jak jsou na tom ostatní, seznámit se s jejich tituly a zeptat se na jejich názor, i to je součástí rozhovoru nad kávou/čajem a koláčky.
Vybrané citáty a tituly knih: