Copyright Duha © 2025, Žádný příspěvek ani jeho část nesmí být reprodukován bez souhlasu autora a bez oznámení redakci.
Knihovny jsou dle zákona povinny poskytovat své služby všem bez rozdílu. To znamená i zdravotně znevýhodněným. Někdy je nutné z tohoto důvodu trochu upravit poskytovanou službu, někdy nabídnout zcela novou, jindy stačí jinak označit regály nebo přestavět webové stránky. Jak však poznat, co má skutečně smysl a zda opravdu provedené opatření usnadní přístup k informacím dané cílové skupině?
Na jeden podzimní víkend roku 2010 se sjeli studenti navazujícího magisterského studia do Křižanova, aby se zde na pár dní uzavřeli před světem a seznámili se se základy projektového managementu, ale hlavně, aby nalezli téma – projekt, kterým se budou minimálně v příštím roce zabývat.
Z brainstormingů a po postupném upřesňování vzešel projekt s názvem Bezbariérová.knihovna.cz. Hlavní myšlenkou při vzniku projektu byl pocit chybějících relevantních informací o dané problematice, pocit, že rady k tématu nejsou snadno dostupné na jednom místě, že stále existuje mnoho mýtů o tom, jak služby zdravotně znevýhodněným poskytovat, a že bychom chtěli usnadnit knihovnám cestu k uživatelům se specifickými potřebami a uživatelům cestu ke knihovnám. Vzhledem k náročnosti byl projekt cílen na tyto čtyři následující skupiny: sluchově, zrakově, tělesně a mentálně znevýhodnění. Za cíle projektu bylo v první fázi stanoveno vytvoření portálu, kde by se shromažďovaly informace o této problematice, uspořádání vzdělávacích seminářů pro knihovníky a vytvoření standardu bezbariérovosti knihoven. Projekt finančně i autoritně zaštítil Kabinet informačních studií a knihovnictví FF MU v Brně, neméně důležitou byla podpora Knihovny Jiřího Mahena v Brně (dále KJM), Knihovny města Plzně (KMP), Svazu knihovníků a informačních pracovníků (SKIP) a projektů BiblioHelp a Čtenářství.knihovna.cz.
Než přistoupíme k podrobnějšímu rozepsání jednotlivých bodů projektu, bude účelné se seznámit s těmi, kdo za projektem stojí.
První koordinátorkou projektu byla Markéta Babirádová, v současnosti se věnuje hlavně správě webu. Nynější koordinátorkou týmu je Zdena Rousková, pracující v knihovně ve Svitavách, jejíž další hlavní náplní je PR projektu. Další členkou je Helena Selucká, vedoucí Dětské knihovny KJM, která se zabývá standardem HandicapFriendly, čtvrtou v týmu je Eva Klučinová z KMP, která se v projektu zaměřuje na pořádání seminářů. Všichni z projektu v současnosti také studují druhý ročník navazujícího magisterského studia Informačních studií a knihovnictví na FF MU v Brně.
Ale nyní již ke konkrétním praktickým vyústěním a tedy k tomu, co Bezbariérová.knihovna.cz nabízí knihovnám.
Určitou bránu k problematice i k projektu by měl tvořit portál na adrese http://bezbarierova.knihovna.cz, náhled jeho titulní strany vidíte na obrázku. Samotný web je rozdělen do několika oddílů, v nichž najdete informace o jednotlivých zdravotních handicapech, informace o proběhlých i plánovaných seminářích, články odborníků i uživatelů, kteří mají zkušenosti s touto problematikou, seznam literatury vztahující se k tématu, diskuzní fórum i aktuality z celé republiky a samozřejmě část věnovanou standardu HandicapFriendly. Portál je neustále aktualizován a jeho cílem je přinášet jasné a přehledné informace a umožnit tak knihovníkům získat na jednom místě základní orientaci v problematice zdravotně znevýhodněných.
Druhým z našich cílů bylo kromě teoretických znalostí zajistit knihovníkům také nějaké praktické zkušenosti v komunikaci s uživateli se specifickými potřebami, v praktickém seznámení s jejich potřebami a tipy z knihoven, které se již úspěšně v této oblasti profilují.
Proto jsme ve spolupráci z KMP a KJM uspořádali na jaře 2011 dva celodenní certifikované semináře s názvem Knihovny bez bariér (jeden se konal v Plzni a druhý v Brně), které byly koncipovány tak, aby účastníky seznámily nejen s teoretickými základy práce a komunikace s lidmi se znevýhodněním, ale i praktickými ukázkami zajímavých projektů knihoven a besedami s lidmi s handicapem. Konkrétní programy i jednotlivé prezentace ze seminářů najdete také na našich stránkách, v záložce Semináře. Program jednotlivých dnů se mírně lišil, z ohlasů po seminářích vyplynulo, že knihovníci podobné vzdělávací aktivity oceňují a uvítají i další pokračování v těchto praktických školeních. Proto jsme knihovnám nabídli možnost uspořádat v jejich prostorách seminář šitý dané knihovně na míru a zaměřený na její konkrétní potřeby. Aktuálně je plánován únorový kurz v Národní knihovně.
Posledním, avšak asi tím nejnáročnějším výstupem projektu je vytvoření standardu Handicap Friendly, jeho zavedení do knihoven a mezi širokou veřejnost a také vypracování podrobné metodiky, která by pomohla knihovnám standardu dosáhnout a nabízela by i alternativní cesty, jak určitý bod standardu splnit. Pro vytvoření standardu vznikla následující pracovní skupina, tvořená knihovníky a odborníky z praxe, kteří se zaměřují na práci s handicapovanými uživateli: Mgr. Zlata Houšková, Mgr. Radek Pavlíček – Tyflocentrum Brno, Hana Lacinová – Krajská knihovna Vysočiny, Mgr. Pavlína Březinová – Stacionář Gaudium, Mgr. Petra Kurková, Ph.D. - Centrum kinantropologického výzkumu FTK UP, Mgr. Eva Cerniňáková – Knihovna Vyšší sociálně pedagogické a teologické školy Jabok, Mgr. Jiří Stodola - Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky MU. Nově se ke spolupráci připojila i Ing. Antonovičová, odbornice na bezbariérovost staveb. Dále vzniko logo HandicapFriendly, které by v budoucnu mělo sloužit jako určitá značka toho, že knihovna splňuje standard bezbariérovosti. Logo je koncipováno variabilně, aby knihovny mohly získat i jeho část, vztahující se k danému handicapu. V současné době probíhají poslední úpravy na konečné verzi textu standardu a práce na vytvoření metodiky, aby již v příštím roce mohly knihovny s touto metodikou pracovat a snažit se získat logo HandicapFriendly. O aktuálním dění se snažíme informovat nejen na našich stránkách, ale i na našem profilu na Facebooku http://www.facebook.com/bezbarierovaknihovna.
Jak již bylo na začátku uvedeno, projekt Bezbariérová.knihovna.cz vznikl a vzniká pod záštitou Kabinetu Informačních studií a knihovnictví FF MU v Brně. Kabinet dává svým projektům impuls a podporu do začátku a pomáhá je nastartovat a ukotvit v odborném světě. Do budoucna by však každý projekt měl být udržitelný i bez finanční podpory kabinetu. Vzhledem ke kladným odezvám z knihovnické veřejnosti vidíme budoucnost Bezbariérové.knihovny.cz jako samostatné odborné sekce SKIPu. V současné chvíli je podána žádost, kterou by měla posuzovat listopadová valná hromada. Problematika bezbariérovosti knihoven a služeb pro uživatele se specifickými potřebami by tak byla dále rozvíjena a logo HandicapFriendly by se stalo ještě serióznější značkou, což by knihovnám pomohlo nejen v přístupu k uživatelům, ale jistě i ve vztahu ke zřizovatelům a následně v přístupu k financím.
V plánech do budoucna je také rozšíření problematiky na další skupiny uživatelů se specifickými potřebami tak, aby projekt pomohl knihovnám skutečně naplňovat jejich povinnost i poslání poskytovat služby všem bez rozdílu.
Pro získání jakýchkoliv bližších a aktuálních informací, stejně jako s konkrétními dotazy, nabídkami spolupráce či požadavky na uspořádání seminářů se kdykoliv obracejte na kontakty uvedené v závěru článku.
http://bezbarierova.knihovna.cz
http://www.facebook.com/bezbarierovaknihovna