Nacházíte se: Úvod » Blogy » Osobní » Sedm let sytých, sedm let hubených?
Sedmička je čtvrté prvočíslo, Tribonacciho číslo, příznivé, šťastné a magické číslo. Tolik moudrá Wikipedie. Sedmička se právě teď objevila v mém osobním spise v kolonce „odpracováno v KKD Vyškov“. Mám tedy – významovou řečí čísel – již za sebou změnu po uzavření cyklu s pozitivní obnovou a dynamickým vývojem a teď, v roce osmém, zvýším ambice a nezlomnou vůlí i výši konta? Cíle stanoveny jsou. Obávám se však, že budeme v knihovnictví potřebovat o to víc vůle, o co se nám nebude dostávat peněz.
Netoliko že se knihovny potýkají s nedostatečnou výší příspěvků od zřizovatelů, že výše finančních prostředků v grantových fondech, a tím i naše úspěšnost, klesá, že sponzoři jsou žádáni o příspěvky ze všech stran a my stojíme v dlouhé řadě žadatelů – „Proč bych vám něco dávala, já z vašich návštěvníků nic nemám…“ odmítla mne kdysi majitelka cukrárny i přes to, že jsem chodící reklama na dorty a kremrole. Navíc se páni ministři rozhodli zvýšit DPH mimo jiné i na knihy. A najednou se začaly objevovat v médiích titulky:
Děti taktak čtou, nerozumějí textu, hájí Gazdík sníženou DPH u knih
Hrozí likvidační zvýšení sazby DPH na knihy a kulturu, upozorňují někteří nakladatelé
Výzvu na obranu knih podepsaly už desetitisíce lidí, včetně nás vyškovských knihovnic a knihovníků. Bude mít úspěch? Dostanou knihy výjimku? A i kdyby ne, budou si politici, učitelé a rodiče ještě za rok pamatovat dnešní varovná slova o úpadku čtenářství a jeho vlivu na vzdělanost národa? Koupí sobě, svým dětem, místo např. tří krabiček cigaret knihu nebo roční registraci do knihovny?
Podle výzkumu čtenářské gramotnosti a schopnosti využít nabyté vědomosti v praxi patří ČR v rámci zemí OECD mezi podprůměrné, navíc mezi 5 zemí, v nichž se počet mladých lidí s nedostatečnou úrovní čtenářských kompetencí (těch, kteří by proto mohli mít problémy při uplatňování se v dalším životě) nejrychleji zvyšuje. Mezi patnáctiletými je podíl takovýchto žáků 23 %. (revuepolitika.cz)
Můžou za to skutečně pouze „drahé knihy“?
PS: Na začátku jsem chtěla psát úplně o něčem jiném ... Tak příště :o)
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|
Výzva na obranu knih?
Upřímně řečeno, zvažovala jsem podepsání VnOK jen do chvíle, než jsem si ji přečetla.
To vážně neumí lidé vládnoucí slovem a perem vymyslet něco lepšího a nosnějšího, než demagogické srovnávání zvýšení DPH se zavíráním a vyvlastňováním knihkupectví a nakladatelství v roce 1948? Nebo s cenzurou v roce 1968?
BA
lepší, nosnější ...
Nepodezřívám ty, kteří to napsali z demagogie. Zřejmě je inspirovalo ono 40-ti leté období mezi těmito třemi událostmi. A tlačil je čas. A chtěli být struční, protože dnes lidé zvyklí na "rychlý internet", tudíž "rychlé čtení", nepřečnou nic, co je delší dvou-tří odstavců.
Nemyslím si, a snad je to z mého textu znát, že za úpadkem čtenářství a čtenářské gramotnosti může jenom cena knih. Beru tuto "akci" jako skvělé zviditelnění problému zasunutého do nejspodnějšího ministerského šuplíku. Vždyť přiznejme si upřímně, kdy naposled byla v médiích tak frekventovaná slova kniha, literatura, vzdělání, čtenářství, gramotnost ap. Včetně titulků na titulních stranách celostátních deníků!
Ne anonym
Ale Zdeňka :o).