Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2011 » Elektronické čtečky v Knihovně Jiřího Mahena v Brně
Nejen u příležitosti letošního významného jubilea, které doprovází Knihovnu Jiřího Mahena v Brně (dále jen KJM) a její čtenáře a návštěvníky krůček po krůčku jednotlivými měsíci v podobě nových služeb či knihovnických, informačních a kulturně společenských aktivit, mohli registrovaní čtenáři knihovny od druhého týdne v březnu 2011 využít nabídky nové výpůjční služby – půjčování čteček elektronických knih.
Březnové spuštění této moderní služby nebylo náhodné. „Březen – měsíc čtenářů“, který je již tradičně zasvěcen čtenářům a čtení ve všech jeho barvách a odstínech, k zpřístupnění nové služby takříkajíc vybízel – vždyť elektronické čtení představuje jednu z aktuálních tváří a podob četby jako takové. Jakým způsobem se tedy knihovna k elektronickému půjčování postavila?
Zájemcům o čtenářství ve vztahu k moderním technologiím byly nabídnuty různé typy čteček s odlišnými čtenářskými funkcemi. K prezenční i absenční výpůjčce byly k dispozici jak reprezentanti funkcí pokročilejších (např. čtečka s dotykovým displejem či s možností psaní poznámek do textu apod.), tak i čtečky se základními čtenářskými funkcemi.
Konkrétně si mohli čtenáři domů zapůjčit čtečku Bookeen Cybook Opus, iRIVER Story EB02 a Kindle 3 Wi-Fi, přičemž s dotykovou čtečkou Sony PRS-650 se bylo možné seznámit výhradně v knihovně.
Nabídka čteček se nachází v Hudební knihově KJM (Kobližná 4) a je otevřená všem registrovaným čtenářům starším 15 let s platnou registrací min. po dobu 1 roku. Čtečky se s příslušným vybavením půjčují na 14 dní na základě smlouvy o výpůjčce a složení vratné kauce v hodnotě 1 000 Kč (v případě prezenčního půjčování je kauce snížena na 500 Kč). Na paměťové kartě každé čtečky je nahráno cca 500 knih s volnými autorskými právy v českém a anglickém jazyce. Čtenáři si mohou do obsahové nabídky nahrát i vlastní preferované knižní tituly, které jsou při vrácení čtečky z jejího obsahu smazány, a dále se čtečka půjčuje s původní čtenářskou nabídkou. Bližší podrobnosti ke službě (typy čteček, seznam a zdroje e-knih a pravidla půjčování) najdete zde.
Od počátku je zájem o tuto „bonusovou“ službu vysoký. Hned první den půjčování byly čtečky do jedné rozebrány a nadále si každá z nich udržuje své portfolio rezervací (v průměru se jedná o cca 7 rezervací na kus, více viz Statistika půjčován čteček níže). Největšímu zájmu se těší populární Kindle, který byl absenčně půjčen 8x a k datu 23. 6. 2011 je u něj registrováno 11 požadavků na rezervaci. Do budoucna se proto plánuje zakoupení dalšího přestavitele tohoto typu. Také zájem o čtečku Sony PRS-650 je značný, a proto i tato čtečka se začala od 15. 6. 2011 půjčovat absenčně (její prezenční využití nebylo dostatečné, čtenáři se často chtěli na čtečku jen „podívat“, popř. konzultovat její možnosti s knihovníkem). V současné době jsou tedy k dispozici k absenčnímu půjčování všechny nabízené čtečky.
Sledováním čtenářského zájmu bylo též zjištěno, že se čtečkami se s oblibou seznamují nejen mladí lidé, ale i starší čtenáři, kteří mají zájem čtečku pořídit sobě nebo svým příbuzným (převážně se zmiňují vnoučata). Tomuto faktu KJM vyšla vstříc a pro své seniory v rámci pravidelných klubových setkání připravila večer zaměřený na prezentaci čteček a elektronického čtenářství, který byl zúčastněnými přijat s nadšením.
Půjčování čteček elektronických knih představuje jednu z variant, jak k problematice elektronického čtení v knihovně přistoupit. V tomto případě se jedná především o seznámení se s možnostmi, jimiž disponují moderní čtecí technologie a zařízení. Otázkou ovšem zůstává, zda služba v této podobě bude i do budoucna využívaná v tak hojné míře, v jaké je doposud v KJM zaznamenána, neboť v případě elektronického čtení se jedná o komplexnější tematiku, jejíž uchopení (nejen) knihovnami zůstává stále předmětem diskusí a debat stran různorodých společenských, technologických a dalších souvisejících aspektů.
VALIŠOVÁ, Edita. Elektronické čtečky v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2011, 25(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/elektronicke-ctecky-v-knihovne-jiriho-mahena-v-brne
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|