Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 2/2020 » Grafikem může být dnes opravdu každý, i knihovník
V předchozím čísle Duhy jsme se zamýšleli nad důležitostí audiovizuálního obsahu v dnešní společnosti. Jistá bohatost a uhrančivost je celkem klíčovým předpokladem i v oblasti knihovnictví. Nenechte se zmást, nejen ve velkých městech, ale i v těch menších musí knihovna bezesporu bojovat o pozornost svých uživatelů v souboji s dalšími institucemi a kulturními akcemi, které se v jejím okolí pořádají. A je v konečném důsledku jedno, zda mluvíme o offline či online prostředí. Knihovna by pokud možno měla vyvrátit společenský předsudek mající za to, že se jedná o předpotopní instituci, a naopak vykročit vstříc svým uživatelům a čtenářům s vkusnými plakáty či oku lahodící grafikou na svých sociálních sítích. S grafikem se v rozpočtu knihovny nepočítá? To vůbec nevadí. Pokud máte alespoň trochu cit v oku, můžete se do jednoduchých grafických prací pustit i vy.
Přímo pro takové účely lze doporučit jeden z nejznámějších nástrojů s názvem Canva. Vůbec není potřeba cokoliv instalovat, stačí přejít na webovou adresu www.canva.com a kreativně tvořit přímo na stránkách v prohlížeči. Jedinou podmínkou pro práci s tímto nástrojem je registrace. Nebojte se, je zcela zdarma. Po samotné registraci a prvním přihlášení Vám pak Canva nabídne nespočet možností, na čem začít pracovat. Ať už to bude obyčejný plakátek ve formátu A4, grafika pro Instagram Stories nebo pro příspěvek na Facebooku, leták, fotokoláž, infografika, či brožura. Vše můžete jedním klikem začít vytvářet. Teď si možná říkáte, že se zdaleka necítíte na to, abyste vytvářeli jakýkoliv grafický návrh od samotného začátku na bílém plátně. To samozřejmě nemusíte.
K dispozici vám jsou desítky a stovky různých šablon pro různý typ dokumentů. Jakmile se vám nějaký zalíbí, stačí jej zvolit a vrhnout se na jeho úpravu. Můžete změnit pouze samotný text a grafiku ponechat tak, jak je. Nebo alespoň změnit některé barvy. Či ponechat pouze základní kostru rozvržení jednotlivých prvků, ale jinak vše ostatní upravit. Záleží jen a pouze na vaší kreativitě a odhodlanosti s grafikou pracovat. Podstatně jednodušší pro vás ze začátku bude přebírat již vytvořené šablony a zkoušet je postupně čím dál více upravovat, ať už v případě doprovodné grafiky pro facebookový příspěvek nebo plakátu k vylepení v prostorách knihovny. Canva kromě samotného vytváření a úpravy grafiky nabízí i více. Například propojení s aplikacemi třetích stran. Svůj profil v nástroji Canva tak můžete spojit třeba s účtem knihovny na YouTube nebo se společným Google Diskem, který můžete mít s kolegy a kolegyněmi na oddělení, s knihovním profilem na Facebooku apod.
Pokud byste chtěli spolupracovat s dalšími lidmi z knihovny na úpravě různých grafických materiálů, můžete tak učinit dvěma způsoby. V tom prvním se na Canvu registrujte jedním účtem (například obecným knihovním e-mailem platným pro jedno celé oddělení), přihlašovací údaje si pak interně nasdílejte. Ve druhém – z hlediska bezpečnosti preferovanějším – případě se registrujte individuálně. Canva Vám pak umožňuje vytvořit pracovní tým, do kterého můžete ostatní pozvat a pracovat na různých návrzích. Pozvánku můžete poslat svým kolegyním a kolegům buďto prostřednictvím e-mailu, nebo s pomocí vygenerovaného odkazu.
Ať už při vytváření grafického návrhu zcela od začátku, nebo při přebírání již vytvořených šablon, nezapomínejte na jednotu, kterou by vizuální identita vaší knihovny měla nést. Ta by měla korespondovat například s barvou či barvami vašeho knihovního loga. Jednotu by také měly splňovat různé prvky, zvolená písma a další. Na první pohled se může jednat o maličkosti, ale v konečném důsledku se jedná velmi důležité principy, které mohou mít zásadní vliv na komunikaci směrem ke čtenářům a uživatelům knihovny.
HAMERSKÝ, Vojtěch. Grafikem může být dnes opravdu každý, i knihovník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2020, 34(2) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/grafikem-muze-byt-dnes-opravdu-kazdy-i-knihovnik
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|