Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2014 » Novinky v databázích z oblasti průmyslového vlastnictví
Databáze patentů, průmyslových vzorů a ochranných známek podléhají neustálému vývoji stejně jako ostatní elektronické informační zdroje. Tvůrci nových rešeršních masek se snaží připravit pro uživatele jednoduché a intuitivní vyhledávací prostředí. Rovněž ve sféře databází průmyslových práv se objevuje tendence integrovat různé zdroje do jednoho systému a umožnit zájemcům prohledávat různé báze v jednom rešeršním rozhraní. Programátoři zabudovávají třídníky do vyhledávacích masek tak, aby uživatelé mohli příslušné znaky snadno vyhledat a přenést do rešeršní masky. Patentové spisy jsou zpravidla zveřejňovány v národním jazyce, proto u patentových databází vidíme snahy o aplikaci strojového překladu. Povězme si teď něco více o změnách a novinkách ve volně přístupných databázích průmyslových práv na webech významných institucí.
Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) v Praze zpřístupnil vyhledávácí masku pro tzv. souhrnnou rešerši, v níž lze hledat informace o průmyslových právech přihlášených v České republice bez nutnosti vstupu do jednotlivých databází na webu ÚPV. Vyhledávání probíhá nad všemi databázemi průmyslových práv zveřejněných na stránkách Úřadu průmyslového vlastnictví. Systém zachycuje nejen průmyslová práva přihlášená pro ČR národní cestou, ale také přihlášky podané v zahraničí s platností pro Českou republiku. Jedná se o průmyslová práva přihlašovaná přes Evropský patentový úřad (EPO – European Patent Office), Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu (OHIM - Office for Harmonization in the Internal Market) a Světovou organizaci duševního vlastnictví (WIPO – World Intellectual Property Office).
Rešerši lze zde provádět pouze podle některých údajů – dle vlastníka, původce, licencienta ochranné známky, provozovny u označení původu nebo zeměpisného označení či názvu. Help pro souhrnné rešeršní rozhraní není k dispozici, takže k níže uvedeným poznatkům jsem dospěla praktickým vyzkoušením rozhraní. Na první pohled je patrné, že mezi poli lze používat operátory AND a OR. Pro vyhledávání bez ohledu na diakritiku použijeme zaškrtávátko pro příslušné pole. V rámci jednotlivých polí znamená mezera mezi slovy operátor AND. Pokud do pole vepíšeme operátory AND nebo OR, pak systém hlásí nulový výsledek. Stejně jako v databázích pro jednotlivé předměty průmyslových práv můžeme používat v souhrnném rozhraní znak pro procenta pro levo a pravostranné rozšíření jako náhradu za žádný a neomezený počet znaků. Otazník či hvězdičku napíšeme tehdy, jestliže potřebujeme vyjádřit náhradu za žádný či jeden znak. Uvnitř slova můžeme použít jako náhradu za právě jeden znak podtržítko. Hledaná slova jsou v seznamu nalezených výsledků barevně zvýrazněna, pokud při zadání dotazu neuvádíme znaky pro rozšíření.
Nové rešeršní rozhraní představuje další krok k usnadnění práce s databázemi na webu Úřadu průmyslového vlastnictví, nelze je však použít u všech dotazů. Odpověď na některé otázky je nutné hledat i nadále v databázích ÚPV pro jednotlivé druhy průmyslového vlastnictví.
Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu ve španělském Alicante zcela změnil vzhled svých webovských stránek. Mnozí virtuální návštěvníci jistě ocení, že většina informací je i na nových webovských stránkách OHIM (Office for Harmonization in the Internal Market) k dispozici v národních jazycích jednotlivých členských zemí Evropské unie, tedy i v češtině. Nový web poskytuje zájemcům např. informace o podání přihlášky ochranné známky či průmyslového vzoru Společenství v českém jazyce, není vůbec složité podat elektronicky příslušnou přihlášku.
Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu postupně zdokonalil vyhledávací rozhraní eSearch plus, kde lze hledat buď ochranné známky, nebo průmyslové vzory Společenství. V případě zájmu lze zde také provádět rešerše na majitele a zástupce či prolistovat věstník OHIM. Většina uživatelů asi pracuje s pokročilým vyhledávacím rozhraním. Vyhledávací pole se zde přidávají do rešeršní masky nekonvenčním způsobem, a to výběrem v levém sloupci. Takto lze volit i jednotlivé třídníky. Práce s třídícími systémy je v aplikaci eSearch plus velmi pohodlná a intuitivní, vhodnou notaci lze vybrat a přenést do rešeršní masky, takže nemůže dojít k chybě při přepisu. U Vídeňského a Lokarnského třídění lze zadat slovo, pokud neznáme číselnou notaci, a systém nabídne několik možností, ze kterých si vybereme nejvhodnější kód. Při vyhledávání lze použít hvězdičku jako náhradu za žádný znak až neomezené množství znaků, a to jak pro levostranné, tak i pravostranné rozšíření a uvnitř slova. Záznamy ochranných známek a průmyslových vzorů jsou obsáhlé, nechybějí zde ani informace z oblasti řízení před OHIM v podobě časové osy.
OHIM neustále rozšiřuje volně přístupnou databázi TMview, jejímž cílem do budoucnosti je poskytovat především informace o ochranných známkách přihlašovaných či platných na území členských států Evropské unie. Databáze se postupně plní ochrannými známkami jednotlivých zemí, v současné době obsahuje informace asi o více než dvou milionech ochranných známek. Najdete zde také informace o ochranných známkách přihlašovaných přes OHIM a WIPO. Databáze nepokrývá pouze země EU, najdete zde např. ochranné známky USA, Mexika a brzy snad i Tuniska. Databáze je velmi užitečná také proto, že obsahuje informace o ochranných známkách některých zemí, jejichž známky nejsou jinde bezplatně přístupné. Ne všechny národní úřady průmyslového vlastnictví poskytují na svém webu zdarma databázi ochranných známek platných v dané zemi.
Při vyhledávání v TMview je možné pracovat s operátory AND a OR, hvězdička nahrazuje nulu a více znaků. Kromě základní rešeršní masky můžeme zadat dotaz v pokročilém vyhledávacím rozhraní. Data se zadávají prostřednictvím kalendáře. U Vídeňského a Niceského třídění lze vybrat znak a přenést ho do rešeršní masky. Vídeňské ani Niceské třídění stejně jako druh známky nelze použít k vyhledávání samostatně, ale pouze v kombinaci s nějaký dalším rešeršním kritériem. Při vyhledávání vhodného znaku pro správné zatřídění výrobků a služeb zejména při podání přihlášky ochranné známky je na webu OHIM k dispozici aplikace TMclass. Při zadávání dotazu v systému TMview fungují kontrolní mechanismy. Při psaní slov se objevují návrhy, ke kontrole lze využít ikony ve tvaru otazníku. OHIM technicky zajišťuje a provozuje databázi ASEAN TMview, v níž je možné najít informace o ochranných známkách některých zemí jihovýchodní Asie.
Informace o průmyslových vzorech v jednotlivých zemích EU lze obdobně hledat v databázi DesignView, která opět nabízí jednoduché a pokročilé vyhledávání. Šedá ikonka v seznamu jednotlivých zemí znamená, že databáze dosud neobsahuje data z příslušného národního úřadu průmyslového vlastnictví U Lokarnského třídění je možný výběr znaku a jeho přenesení do rešeršní masky. Při problémech je zde k dispozici aplikace EuroLocarno.
Při vyhledávání v databázích TMview a DesignView je nutné mít na paměti, že se v těchto zdrojích seskupují data z různých databází a ne všechny požadované údaje lze najít u všech ochranných známek nebo průmyslových vzorů. Některá rešeršní kritéria nemůžeme aplikovat pro všechny uvedené země.
Evropský patentový úřad, jenž sídlí v několika významných evropských městech, je vcelku znám jakožto provozovatel největší volně přístupné databáze Espacenet. I tato databáze, která byla zpřístupněna v r. 1998, podléhá neustálému vývoji. Z nabídky rešeršních možností zmizelo rozhraní pro jednoduché vyhledávání, ale tento interface určitě plně nahrazuje aplikace pro tzv. chytré vyhledávání – smart search, které EPO (European Patent Office) nabízí veřejnosti od r. 2009. Aplikaci pro tzv. chytré vyhledávání oceňují začátečníci i zkušení rešeršéři. Posledně jmenovaní mohou dotaz sofistikovaně naformulovat pomocí zkratek polí, znaků pro rozšíření, závorek a logických operátorů. Do rešeršního pole lze v současnosti zapsat až 20 selekčních výrazů. Začátkem r. 2011 prodělal Espacenet výrazné změny, při nichž došlo ke značnému rozšíření vyhledávacích možností. Pokročilé vyhledávací rozhraní je odborné veřejnosti jistě dostatečně známé.
Do Espacenetu je postupně aplikován strojový překlad. Mnozí uživatelé jistě uvítají, pokud si mohou nechat strojově přeložit abstrakt z angličtiny do češtiny nebo popis vynálezu z němčiny do češtiny. Ještě více oceňujeme možnost bezplatného překladu popisu vynálezu či patentových nároků z exotických jazyků, jakými je např. čínština či japonština, do angličtiny. Do Espacenetu bylo aplikováno Kooperativní patentové třídění, které vzniklo spoluprací Evropského patentového úřadu a Amerického známkového a patentového úřadu. Espacenet umožňuje vyhledávání znaků třídění a jejich přenesení do pokročilého rešeršního rozhraní.
Obdobné principy práce v Espacenetu se objevily i v rámci Evropského patentového registru, jenž poskytuje informace a dokumenty z oblasti řízení kolem Evropských patentů. Cíle této aplikace není provádění patentových rešerší, proto jsou zde vyhledávací kritéria odlišná od těch, která známe z ostatních patentových databází.
Webovské stránky Světové organizace duševního vlastnictví (World Intellectual Property Office – WIPO) prošly rozsáhlým redesignem. Zmizel portál WIPO Gold. V databázi PATENTSCOPE určitě zaujme možnost strojového překladu. Na rozdíl od Espacenetu umí zdejší překladač přeložit popis patentu z čínštiny dokonce i do češtiny. Systém rovněž nabízí hledání v rešeršní masce Cross Lingual Expansion podle různých cizojazyčných ekvivalentů.
Na webu WIPO se postupně rozrůstá databáze ochranných známek Global Brand Database, která obsahuje ochranné známky přihlašované přes WIPO, ale také z celé řady zemí včetně pro nás exotických států, např. z Egypta či Maroka. Databáze pokrývá některé země, jejichž ochranné známky nejsou nikde jinde volně přístupné. Obsah databáze není totožný s pokrytím báze TMview, i když ochranné známky některých zemí se nalézají v obou zdrojích. Z databáze Global Brand Database se lze přepojit na vyhledávání v bázi TMview. V rešeršním rozhraní lze intuitivně pracovat s třídníky a přenášet vybrané znaky do vyhledávací masky. Systém umožňuje vyhledat různé tvary téhož slova a pracovat s operátory AND, OR a NOT. Ing. Zuzana Čapková z Úřadu průmyslového vlastnictví v Praze předvedla účastníkům školení 16. 10. 2014 v MZK redukci počtu výsledků pomocí vyhledávání dle obrázků, což žádná jiná databáze ochranných známek zatím neumí.
Uvedené elektronické zdroje považuji za zdařilé počiny, ať už se jedná o nové rešeršní masky, či o zdokonalení stávajících databází. Oceňuji také různá vylepšení, která usnadňují následnou práci s vyhledanými výsledky. Díky strojovému překladu patentových spisů se odborná veřejnost dostává k informacím, které doposud byly obtížně přístupné z důvodu jazykové bariéry. Doufám, že tyto uživatelsky přívětivé databáze přitáhnou pozornost veřejnosti a budou využívány ve větší míře. Elektronické zdroje z oblasti průmyslového vlastnictví nabízejí řadu možností, ovšem jejich komplexní využití vyžaduje určitou dávku znalostí a zkušeností z dané oblasti, proto je nutné i nadále pokračovat ve vzdělávacích akcích z této sféry.
MACHÁTOVÁ, Martina. Novinky v databázích z oblasti průmyslového vlastnictví. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/novinky-v-databazich-z-oblasti-prumysloveho-vlastnictvi
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|