Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2014 » Představujeme vysokoškolské knihovny: Knihovna Univerzity obrany
Knihovna Univerzity obrany je evidována na MK ČR jako základní knihovna se specializovaným knihovním fondem. Poskytuje zápůjčky knihovního fondu a informační služby pro podporu vědy a univerzitního vzdělávání. Knihovnické služby zabezpečuje oddělení vydavatelství a správy studijních fondů, které spadá pod odbor hospodářské správy kvestury UO. Knihovnické služby jsou zabezpečovány pro Fakultu vojenského leadershipu, Fakultu vojenských technologií a univerzitní ústavy: Ústav ochrany proti zbraním hromadného ničení, Centrum jazykového vzdělávání, Centrum tělesné výchovy a sportu a Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií.
Knihovna tak zajišťuje knihovní materiály pro široké rozpětí oborů. Vojenství, řízení logistických procesů, management a taktiky, krizové řízení, radiolokace, letectví a letecká technika, mechanika, bojová vozidla, strojírenství, ženijní technika, ekonomika, matematika, elektrotechnika, jazykové vzdělávání. Pro tyto obory knihovna získává tištěné i elektronické zdroje.
Zpřístupňované elektronické informační zdroje jsou financované z prostředků Ministerstva obrany a z projektů vyhlašovaných Ministerstvem mládeže, školství a tělovýchovy. V současné době Univerzita obrany poskytuje svým čtenářům přístupy do licencovaných odborných elektronických databází ScienceDirect, Springer, Wiley, Scopus a Web of Science a doplňkově nabízí služby Virtuální polytechnické knihovny poskytované Národní technickou knihovnou. Přístup k databázím mají uživatelé prostřednictvím IP adres nebo vzdáleným přístupem pomocí proxy serveru.
Tištěné zdroje jsou zabezpečované jak centrálním nákupem publikací na základě požadavků uživatelů knihovny, tak vlastní produkcí univerzity. Roční nárůst tištěných či elektronických skript je kolem 30 – 40 titulů. Vydavatelství Univerzity obrany svou produkci poskytuje výhradně do knihovny, protože produkce je neprodejná. Tato skripta a učebnice jsou však pro zájemce z nearmádní sítě přístupné formou meziknihovní výpůjční služby.
Knihovna Univerzity obrany neustále aktualizuje vzhled a obsah svých webových stránek a snaží se o maximální přiblížení svých služeb zaměstnancům a studentům i zájemcům o vojenské informace. Vzhledem k tomu, že Univerzita obrany je jedinou vysokoškolskou armádní vzdělávací institucí v České republice, je zajímavý i náhled na historii knihovnické činnosti v armádě.
Počátky vzniku knihovnické a informační služby v armádě lze klást do poloviny třicátých let tehdejšího Československa. V té době rozvinul svou činnost Vojenský ústav vědecký. V jeho pracovním programu (Stanovy VÚV §3) se uvádí, že VÚV „zřizuje vojenské knihovny a čítárny odborných časopisů, pracuje na odborné bibliografii vojenského písemnictví a sepsání dějin československého vojenství“. Po roce 1945 vyvíjela bibliograficko-zpravodajskou činnost Ústřední vojenská knihovna, jejíž zaměření bylo zakotveno a upřesněno v roce 1953 jako „Vojenská literární služba“. Od roku 1960 se zřizovaly vojenská oborová střediska, která měla uskutečňovat vojenskou informační službu v ČSLA. Posláním této služby bylo „získávat, shromažďovat, zveřejňovat a zpřístupňovat výsledky vědecké a studijní činnosti ve vědních oborech, které se dotýkaly zájmů ČSLA a které byly obsaženy v literárních fondech domácí i zahraniční produkce“.
Knihovna Univerzity obrany je nástupcem Vědecké knihovny Vojenské akademie. Ta vznikla současně se vznikem Vojenské akademie v roce 1958 z původní Vědecké a studijní knihovny bývalé Vojenské technické akademie Antonína Zápotockého. Převzala literární fond Vojenské akademie Klementa Gottwalda Praha a část knižního fondu bývalé Ústřední vojenské knihovny.
Knihovna Univerzity obrany dnes metodicky řídí 26 brněnských dílčích knihoven a úzce spolupracuje s fakultní knihovnou Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové. Fond je veden v automatizovaném knihovním systému Verbis, který nahradil v loňském roce knihovní systém KP WIN SQL. Knihovna eviduje 150 tis. svazků publikací a periodik, z nichž více než polovina je tvořena vlastní produkcí univerzity. Roční přírůstek tvoří přibližně 3 000 svazků. V současné době však probíhá výrazné odepisování fondu z důvodu stěhování univerzitní knihovny do menších prostor a masívního snižování početního stavu personálu knihovny. Za období uplynulých pěti let došlo ke snížení počtu svazků v knihovně o více než 100 tisíc. Tyto byly z větší části poskytnuty do digitálního fondu Moravské zemské knihovně a do archivního fondu Knihovny UO.
ŠODKOVÁ, Stanislava. Představujeme vysokoškolské knihovny: Knihovna Univerzity obrany. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/predstavujeme-vysokoskolske-knihovny-knihovna-univerzity-obrany
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|