Nacházíte se: Úvod » Archiv čísel » 3/2014 » Úvodník
Vážené čtenářky, Vážení čtenáři,
časopis Duha se v roce 2014 zaměřil především na vzdělávání, vzdělávací roli knihoven, jejich služby a zaměření na mladé lidi, ty, kteří přecházejí z oddělení pro děti do oddělení pro dospělé čtenáře, ale stále potřebují specificky zaměřené služby a přístup knihovníků. Mají své požadavky, potřeby, nároky na prostředí knihovny, na její zázemí. Třetí číslo, které právě vychází, pokračuje v této linii. Zabývá se službami knihoven pro dospívající mládež a produktivní generaci. Tedy na kategorie čtenářů, kteří mají v uživatelském spektru knihoven významné místo. Proto se v tomto čísle vracíme k celostátní významné konferenci Knihovny současnosti (Olomouc, 9. – 11. září 2014).
V hlavním bloku Studie, články se v úvodním příspěvku věnuje dr. Stoklasová Centrálnímu portálu českých knihoven. Rozebírá možnosti a meze integrace českých článků do tohoto projektu a ukazuje, že i malá knihovna bude působit jako rozhraní do celého systému českých knihoven a nabídne komplexní služby. Dále přinášíme vybrané kapitoly z několika přednášek z konference Knihovny současnosti, které tematicky odpovídají našemu zájmu. Zkušenosti krajské knihovny v Českých Budějovicích při zavádění pravidel RDA (Ressource Description and Access) přináší článek dr. Zuzany Hájkové. Moderní trendy knihoven jsou v současné době nezbytně spojené s marketingem. Článek Metodika tvorby marketingové koncepce pro prostředí veřejných knihoven obsahuje velmi zajímavé návody a podněty. Jaroslava Dosedlová svou přednášku nazvala Jaká je produktivní generace? Časopis Duha přináší charakteristiku vývojových fází a rozdělení věkových kategorií mladé, střední a zralé dospělosti od několika odborníků. Vracíme se také k výsledkům dvouletého projektu, podporujícího jihomoravské knihovny. Cílem projektu Biblioeduca bylo pomoci vybudovat knihovny jako vzdělávací instituce s jasnou vizí. Vybrané texty se věnují trendům, které ovlivní práci knihoven v následujícím roce. Chtěli jsme proto upozornit na sborník příspěvků, který z celostátní konference (KKS) vydalo Sdružení knihoven České republiky.
V rubrice 20. let českého knihovnictví hovořila Libuše Foberová s Ladislavem Kurkou nejen o architektuře knihoven a jejich moderně řešených interiérech pro služby, setkávání občanů i pro práci knihovníků.
Veřejné knihovny přináší inspiraci z netypických služeb Knihovny Jiřího Mahena, která získala diplom v rámci cen Knihovna roku 2014 za nové služby pod názvem „Lekotéka – hračky a pomůcky pro děti se speciálními potřebami“. Zaslouží si i naše blahopřání. Dále si přečtete o tom, jak probíhal Týden knihoven v lysické knihovně a jak Zlínský kraj ocenil čtyřlístek nejlepších knihoven a knihovníků v kraji.
Konference, akce. O 4 ročnících semináře informačního vzdělávání, který se koná v rámci projektu NAKLIV, informuje článek organizátorů Národní seminář informačního vzdělávání – čtyřikrát a pokaždé jinak. Kabinet informačních studií a knihovnictví a Asociace knihoven vysokých škol ČR pořádala třetí ročník Konference Library Marketing Tuesday 2014. S jeho programem a zaměřením seznamuje další článek.
Rubrika Informace pro knihovny se věnuje moderním manažerským technikám, seznamuje s novinkami v databázích z oblasti průmyslového vlastnictví a informuje o vytváření nového bakalářského kurikula na KISK FF MU. Z vysokoškolských knihoven představujeme knihovnu Univerzity obrany v Brně.
Moravská zemská knihovna seznamuje s některými projekty, které znamenají další rozvoj služeb pro uživatele. Jedná se o Virtuální národní fonotéku a Číst Brno – Virtuální katalog brněnských knihoven. V rubrice Recenze si můžete přečíst o další publikaci, vydané Moravskou zemskou knihovnou v recenzi nazvané Rajhradský mecenát na stránkách knih.
Připomínáme také významné knihovníky. Osobnosti MZK jsou věnované vzpomínce na Jaromíru Trojanovou, pracovnici hudebního úseku v Univerzitní knihovně a v Rozhovoru se setkáme s dlouholetým knihovníkem, který výrazně ovlivnil práci a rozvoj Městské knihovny v Rajhradě, panem Petrem Žižkou. Zkušenosti ze zahraničních knihoven nás zavedou do knihoven v Severní Karélii a do Alexandrijské knihovny. V medailonu jsme se zaměřili na životní dílo spisovatelky Heleny Lysické. Autorka nesčetných pohádek a pověstí z moravských a českých hradů a zámků je oblíbená u malých i dospělých čtenářů.
Na závěr bych ráda připomněla významný, slavnostní okamžik pro knihovny a knihovníky v České republice. Pan profesor Andrew Lass za celoživotní dílo, ve kterém vždy hájil svobodu slova a myšlení, převzal z rukou Dagmar Havlové Cenu Vize 97 (5.10.2014). Profesor Lass inicioval projekt modernizace českého a slovenského knihovnictví CASLIN a přispěl k návratu Československa do světa civilizovaných společností. S blahopřáním se připojuje i redakce časopisu Duha.
Třetí elektronické číslo je posledním číslem roku 2014, ale ne tak docela. Na začátku roku 2015 dostanete do rukou tištěnou Duhu, která bude výběrem nejdůležitějších článků 28. ročníku.
Redakce časopisu Duha děkuje Mgr. Tomáši Gecovi za podporu, kterou poskytoval časopisu v období své funkce ředitele MZK a za práci v redakční radě, kterou ukončil 30. října 2014.
Přejeme krásné předvánoční dny
Za redakci časopisu
Jana Nejezchlebová
NEJEZCHLEBOVÁ, Jana. Úvodník. Duha: Informace o knihách a knihovnách [online]. 2014, 28(3) [cit. 2024-11-21]. ISSN 1804-4255. Dostupné z: http://duha.mzk.cz/clanky/uvodnik-17
/*
Duha vychází 4× ročně v elektronické i tištěné podobě. Tištěná čísla ve formátu PDF naleznete zde.
|
|